Az elmúlt időszakban megugrott a villanyenergia és a gáz piaci ára, az energiaszolgáltatók azonban ezt az állami szabályozás miatt nem építhetik be teljes mértékben a lakossági árakba. Egyes alternatív energiaszolgáltatók emiatt azt tervezik, hogy kivonulnak a lakossági szegmensből.
Elriasztja az árszabályozás az energiaszolgáltatókat
„Több alternatív szolgáltató is jelezte, hogy felhagy a lakossági áramszolgáltatással, amit a rosszul beállított árszabályozással magyaráznak. Ha a piaci árak megawattóránként a 60 euróhoz közelítenek, a szolgáltatók igazságtalannak tartják, hogy a lakosságnak ezt 48 euró körüli összegért adják tovább. Márpedig az állami árszabályozó ezt követeli meg” – nyilatkozta Martin Ondko, a Magna Energia alternatív energiaszolgáltató vezérigazgatója. Szerinte azok a szolgáltatók, amelyek még az árugrás előtt kötöttek szerződéseket, most a nagybani piacon kedvező áron kívánják ezt továbbadni. Amelyeknek pedig nem volt elegendő forrásuk a nagyobb tartalékok felhalmozására, jelenleg minden egyes megawattórán 12 eurót veszítenek, ha a lakossági ügyfeleket próbálják meg kiszolgálni.
„Az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) a lakossági árak meghatározásánál olyan piaci árakkal dolgozik, amelyek már rég nem érvényesek. A jövő évi lakossági árakat ugyanis az idei első féléves piaci árak alapján számítják ki. Ezek 36 és 45 euró között mozogtak, egyéb tételeket is figyelembe véve az ÚRSO így 48 eurós lakossági árral számol, miközben a piaci ár ma már a 60 euróhoz közelít” – tette hozzá Ondko. Hasonló a helyzet szerinte azonban a gáz esetében is. Míg ez jelenleg a tőzsdén megawattóránként nagyjából 26 euróba kerül, az ÚRSO arra kényszeríti a szolgáltatókat, hogy a lakosságnak csaknem 4 euróval olcsóbban adják.
Ondko szerint a több mint 5 ezer háztartást és 11 ezer céget gázzal és árammal ellátó Magna Energia ennek ellenére egyelőre nem tervezi a kivonulását a lakossági üzletágból. „Már ma is rendkívül alacsony haszonréssel dolgozunk, miközben az ÚRSO döntései minket is a lakossági üzletág feladása felé terelnek, ezt azonban nem szeretnénk meglépni. Ugyanakkor arra kérjük a hivatalt, hogy változtasson a szabályozáson, ellenkező esetben ugyanis csak a korábban monopolhelyzetben levő nagy energiaszolgáltatók maradnak a lakossági üzletágban, jelentősen szűkítve a versenyt, ami az árakon is meglátszana” – tette hozzá Ondko.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.