Elkerülhetetlen lesz az áremelés

Pozsony. A Szlovák Gázművek (SPP) szerint a gázárat átlagosan 65 százalékkal kellene megemelni ahhoz, hogy az fedezze a társaság költségeit és kellő nyereséget hozzon az SPP-nek. Nagyobb mértékű áremelésre számít Ivan Mikloš gazdasági miniszterelnök-helyettes is.

Ivan Mikloš szerint az árak elérhetik a köbméterenkénti 9,50 koronát is. Elemzők szerint az évi 3 ezer köbméteres fogyasztású háztartásokban a gáz ára 9,50-12-50 korona között mozog majd. Míg eddig évente mintegy 10-12 ezer koronát fizettünk a gázfűtésért, ez az elkövetkező öt évben több mint a duplájára emelkedhet, elérve az évi 25 ezer koronát. Gázpiacunk liberalizációját azonban nem csak a gázművek sürgeti, hiszen ez az egyik feltétele európai uniós csatlakozásunknak is. Németországban például egy köbméter gáz ára 13,08 korona, Franciaországban 13,56 korona, Ausztriában 16,57 korona, Olaszországban pedig 22,68 korona. A lakosság bevételei ezekben az országokban azonban lényegesen nagyobbak, így nem csoda, ha a koalíciós tanács úgy döntött, a hazai életszínvonalat figyelembe véve, januártól sem emeli a háztartási gáz árát.

A gázárak liberalizációja azonban elengedhetetlen az SPP magánosítása miatt is. A kormány a Szlovák Gázművek 49 százalékát akarja eladni.

A cég a fő gáztovábbító kapocs Oroszország és Nyugat-Európa között, s egyben Szlovákia legnagyobb értékű vállalata. A részleges privatizációból a kormány 3 milliárd dollár körüli bevételt remél, ami a legnagyobb egyedi privatizációs ügyletek egyikévé tenné Kelet-Európában az SPP magánosítását.

A majdani befektetők szemében a cég legnagyobb értéke az Oroszország és Nyugat-Európa közötti gáztranszferüzlet. Az SPP tavaly 90 milliárd köbméter orosz gázt továbbított nyugatra, amiből 22,5 milliárd korona adózás előtti haszna származott. Ez a tevékenység ellensúlyozza azt a veszteséget, amelyet a hazai fogyasztók államilag korlátozott – a nemzetközi beszerzési áraknál alacsonyabb – áron történő gázellátása miatt éri a céget. Ez a veszteség az idén becslések szerint 19 milliárd korona körül lesz. Épp a hatalmas veszteség miatt a gázművek akár a hosszabb időszakra átütemezett áremeléseket is elfogadja. Mikloš szerint az árakat 2003-tól az energiahivatal által megszabott maximált árak 90, 2004-től annak 100 százalékában határoznák meg. 2003 januárjától ugyanis az energiahivatal jogkörébe tartozik majd az árak szabályozása. A jövő évben erről még a kormány dönt. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?