Eljött a minőségi cserék időszaka

Pozsony |

<p>Az Európába is átcsapó pénzügyi-gazdasági válság alaposan megmozgatja a munkaerőpiacot. A betöltendő helyekre megfelelő jelöltek felkutatását végző fejvadászcégek kapcsolati hálójukkal rögvest megérezték, megváltozott a gazdasági szereplők hangulata. Milyen jelek mutatnak a trendfordulóra, hogyan reagálnak a cégek az új helyzetre, milyen típusú munkaerőre van szükség a nehéz időszakban? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Fröhlich Péternél, a P&amp;Bert Management Consulting Group fejvadászcég ügyvezető igazgatójánál.</p>

Szlovákiában az utóbbi évek fellendülésének eredményeként gyakran a munkavállalók diktálták a tempót, most viszont, a létszámstop és az első elbocsátások időszakában más a helyzet. „Rögtön éreztük, hogy megváltozott a légkör, mivel a cégektől olyan visszajelzéseket kaptunk, hogy egyre több helyen rendeltek el létszámstopot (pl. a bankszektorban), egyszeriben elkezdődött a költségek lefaragása, máris kevesebbet költenek tréningekre, továbbképzésekre, megnyirbálják a szolgálati utak számát. Mindez arra utal, hogy még a gazdasági lassulás tényét alátámasztó statisztikai adatok napvilágra kerülése előtt a társaságok hozzáláttak a nadrágszíj összehúzásához” – ismertette a fordulatot jelző mozzanatokat Fröhlich Péter, aki a P&Bert Group, személyzeti tanácsadó cégcsoport vezetőjeként egyszerre három ország – Magyarország, Románia és Szlovákia – piacának pulzusán „tartja rajta a kezét”.

Szlovákia lassan ébredt

A régiós összevetéséből az rajzolódik ki, hogy a világgazdaság lefékeződésére legkevésbé Magyarország készült fel. „Magyarország a két éve tartó megszorító intézkedések következtében demoralizálódott, a negatív következmények itt mutatkoztak meg először. A beruházások ütemét máris visszafogták, rohamosan nő a körbetartozások volumene, ugrásszerűen emelkedett a hitelek kamatterhe, esetenként 5 százalékról 14-15 százalékra, ami az önerővel, készpénztartalékokkal nem rendelkező vállalkozások számára elképesztő terhet jelent. Ami az ágazati lebontást illeti, elsőként az autóipari beszállítók, a bankszektor és az építőipar húzta be a kéziféket” – mondta az igazgató, akinek a meglátása szerint ma már ott tartunk, hogy a cégek mind kevésbé hívják le az európai uniós pályázatokat. Az uniós projekteket ugyanis Brüsszel utólagosan finanszírozza, ám ha drágul a banki hitel és romlik a fizetési morál, akkor még az uniós forrás is veszít vonzerejéből. Ez az észrevétel különös fontossággal bír, hiszen a Fico-kormány által elfogadott válságkezelő csomagjában kiemelt szerepet szánnak a brüsszeli finanszírozású pályázatoknak.

„Szlovákiában az üzleti élet kezdetben hetekig nem reagált az új körülményekre mondván, bennünket nem érint a probléma, a gazdaság stabil lábakon áll. Ami Magyarországgal egybevetve igaz, ám a negatív hullámot senki sem tudja elkerülni. Ez a fáziskésés úgy mutatkozik meg, hogy míg Magyarországon máris a riadalom jeleit mutatja a gazdaság, addig itt egyelőre a létszámstoppal párosuló kivárás az uralkodó. A létszámstop miatt sokan most szembesülnek először azzal a kellemetlen ténnyel, hogy míg korábban bővelkedtek az ajánlatokban, mára hirtelenjében zárt ajtókba ütköznek, vagy hosszabb keresgélésre kényszerülnek. Ezzel együtt régiónkban még mindig Szlovákia fog a legjobban járni. Ami Romániát illeti, egyik percről a másikra leállt a fluktuáció, az alkalmazottak jobban megbecsülik állásukat. Az Olaszországban és Spanyolországban dolgozó román munkavállalók pedig tömegesen térnek haza” – körvonalazta Fröhlich Péter a térségünkön belüli történéseket.
A teljes cikk nyomtatott kiadásunkban olvasható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?