Éhséglázadások a fejlődőknél, magas árak a fejletteknél

Pozsony/Luxemburg. Pár hónapon belül Szlovákiában is búcsút inthetünk az olcsó rizsnek, idén ugyanis csaknem duplájára emelkedett a rizs világpiaci ára.

Pozsony/Luxemburg. Pár hónapon belül Szlovákiában is búcsút inthetünk az olcsó rizsnek, idén ugyanis csaknem duplájára emelkedett a rizs világpiaci ára. A mércének számító thai rizs tonnájának ára januárban még csak 400 dollár körül volt, ma már meghaladja a 750 dollárt, de elemzők szerint rövidesen elérheti az 1000 dolláros szintet is. Mindezt Szlovákiában egyelőre nem éreztük meg, hiszen a hazai kereskedők hosszabb távú szerződéseket kötöttek, így az árak sem nőttek. A szerződések lejártával azonban a Szlovákiában forgalmazott rizs ára is megugorhat. „A rizs világpiaci árának a növekedése Szlovákiát sem kerüli el. Beszállítóink már jelezték az árak növelését” – nyilatkozta Lenka Juríková, az Ahold szóvivője, amely Szlovákiában a Hypernova és az Albert üzletláncokat üzemelteti.

A rizs, amely mintegy 2,5 milliárd ázsiai alapvető tápláléka, könnyen politikai kérdéssé válhat, ezért a legtöbb ázsiai kormány már befagyasztotta az exportot, biztosítandó a belföldi árak stabilitását. Vietnam – amely évi mintegy 5 millió tonnával a világ második legnagyobb exportőre – a napokban jelentette be kivitelének 22%-os csökkentését. India, Kambodzsa és Kína szintén korlátozta a rizs-szállítást. Ezzel szemben világ első számú exportőre, Thaiföld igyekszik a maga javára fordítani a helyzetet. A magas árak a termelés fokozására ösztönzik a rizsfarmereket. Szakértők az erőltetett termelés veszélyeire is felhívják a figyelmet. A vizet elveszik más fontos növények elől, az erős műtrágyázás a környezetet veszélyeztetheti, a földek túl rövid idejű pihentetése pedig kedvezhet egyes kártevők szaporodásának. A szakemberek szerint a rossz időjárási körülmények, a növénybetegségek, egyes importőr-országok késedelmes igénybejelentése és a spekuláció együttes hatása okozza a rizs világpiaci árának drasztikus növekedését az utóbbi hetekben. A háttérben más okok is meghúzódnak. Egyes ázsiai országok emelkedő életszínvonala és a lakosság növekedő száma következtében fokozódott e gabona fogyasztása, ami lassan, de folyamatosan apasztja a nemzeti készleteket. A kialakult válság egyik nagy vesztese a 91 millió lakosú Fülöp-szigetek lehet, amely évi mintegy másfél millió tonnás rizsimportra szorul. Gloria Arroyo miniszterelnök bejelentette, lépéseket tesznek a termelés 7%-os növelése érdekében. A nem stabil politikai helyzetű délkelet-ázsiai országban a megdrágult rizs miatt már most is feszült a légkör, akárcsak a szintén nettó importőr Indonéziában. A világ rizstermésének mintegy 7%-a kerül a nemzetközi kereskedelembe. Az árualap szűkülése könnyen okozhat súlyos ellátási gondokat. Vesztese lehet a krízisnek az ENSZ Élelmezési Programja is, mind kevesebb segélyt tud beszerezni, többek között Afrika és Afganisztán részére. (s, m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?