<p>A szlovákiai családok egyre több pénzt képesek félretenni, a megtakarított összeget tekintve azonban még mindig lemaradunk a szomszédos országoktól. ami nagyrészt a konzervatív pénzügyi szokásainkkal magyarázható.</p>
Egyre több pénzt takarítunk meg, de nem kockáztatunk
A világ takarékpénztárainak 1924 októberében Milánóban megrendezett nemzetközi konferenciáján határozták el, hogy a jövőben október utolsó munkanapja lesz a takarékosság világnapja. Ez a nap a takarékoskodó ember ünnepe, azé az emberé, aki a jövedelméből félretesz, mert tudja, hogy az esetleges jövőbeni megpróbáltatásokat csak így lesz képes kivédeni.
Javult a helyzetünk
A pénzügyi szakértők szerint a takarékoskodás nem függ attól, hogy mennyi pénze van az embernek. Sokkal inkább azon múlik, hogy az emberek figyelnek-e arra, hogy miként csökkenthetik a kiadásaikat és növelhetik a bevételeiket. Úgy tűnik, ezt a tanácsot az elmúlt hónapokban leginkább Szlovákia lakossága vette a szívére. „A szlovákiai háztartások az elmúlt időszakban egyre több pénzt igyekeztek félretenni, manapság így Európa legtakarékosabb országának számítunk” – mondta Marek Gábriš, a ČSOB elemzője. Augusztus végén a jegybank adatai szerint csak a bankszámlákon 29,7 milliárd eurója volt a lakosságnak, csaknem a tizedével több, mint egy évvel korábban. Ilyen gyors növekedésre egyetlen uniós tagországban sem volt példa. „Az elmúlt időszakban javult a lakosság gazdasági helyzete, csökkent a munkanélküliség, enyhén nőttek a bérek, ami a megtakarításokon is meglátszik” – tette hozzá Gábriš.
Régiós lemaradás
A megtakarított összeget tekintve azonban Szlovákia még a környező országokhoz képest is lemarad. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) elemzése szerint az egy főre jutó átlagos pénzügyi vagyon Szlovákiában nem egész 19 ezer euró. Lengyelországban ez például 22, Magyarországon 27, Csehországban pedig 31 ezer euró.
„Nem csupán a megtakarított összeggel vannak problémák, hanem azzal is, hogy Szlovákia lakossága milyen módon próbálja meg fialtatni a pénzét” – vallja Branislav Tuš, az NN Csoport szlovákiai befektetési menedzsere.
Alacsony hozamok
A lakosság megtakarításainak a 62 százalékát készpénzben vagy egyszerű bankszámlán tartja, ami Görögország után a legnagyobb arány az egész Európai Unióban” – tette hozzá Tuš, aki szerint a megtakarítások így alig biztosítanak valamilyen hozamot. A nagyobb hozamot biztosító részvényekben Magyarországon például a megtakarítások 28 százalékát tartják. Csehországban ez 22, Lengyelországban 20, Szlovákiában pedig csak 0,2 százalék.
A szlovákiai bankokban a folyószámlákon 12,44 milliárd euró található, vagyis az összes megtakarítás több mint 40 százaléka. A valamivel nagyobb hozamot biztosító határidős betéteken nagyjából 11,5 milliárd eurót tart a lakosság. „A folyószámlákon ugyan még mindig nagyobb összeg található, ez azonban folyamatosan csökken, míg a takarékszámlák népszerűsége töretlenül nő” – nyilatkozta Anna Jamborová, a ČSOB szóvivője.
Takarékos nők
A ČSOB nemrég elvégzett elemzése szerint a szlovákiai nők ugyan gyakrabban tesznek félre bizonyos összeget, mint a férfiak, ez utóbbiak a nagyobb bevételeik miatt mégis nagyjából 4 százalékkal több pénzt képesek megtakarítani, mint a nők. A szlovákiai régiók közötti bérszakadék a takarékoskodáson is meglátszik: a legtöbb pénzt a pozsonyiak képesek félretenni, a sereghajtóknak pedig a keleti megyék számítanak. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.