Egyre több a trükkös áremelés

Pozsony |

<p>A gazdasági válság már az üzletekben is érezteti a hatását. A vásárlók a korábbiaknál sokkal jobban odafigyelnek arra, mit is engedhetnek meg maguknak, a gyártók és az üzletek ezért a legkülönfélébb trükköket vetik be annak érdekében, hogy ne kelljen árat emelniük. A válság miatti keresletcsökkenés az élelmiszer-ipari vállalatoknak jelenti a legnagyobb érvágást.</p>

A sertéshús- és tejágazat mellett egyéb ágazatokból is jelezték már, hogy veszélyben a vállalkozásuk -állítja Dušan Janíček, a Vállalkozói és Munkáltatói Szövetség elnöke. Szerinte az élelmiszeripari cégek az összes európai uniós országban problémákkal küzdenek, a válság azonban súlyosabban érinti régiónk vállalkozóit. Ennek az okát a nagykereskedelemben látja.

„A régebbi uniós tagországokban a hazai üzletláncok dominálnak, amelyek otthoni környezetben nem engedhetik meg maguknak, hogy az általuk kínált élelmiszeripari termékek nagy részét külföldről szerezzék be. Szlovákiában fordított a helyzet“ - vallja Janíček. Nagy üzletláncaink rengeteg olyan zöldség- és gyümölcsfélét, húsipari terméket hoznak be az országba, amit itthoni forrásokból is beszerezhetnének. Mindez meglátszik az agrárágazat külkereskedelmi mutatóin is, amelyek tavaly történelmi rekordokat döntögettek. Ezek szerint a múlt év első tizenegy hónapjában 863 millió euróval (26 milliárd Sk) több agrár- és élelmiszeripari terméket hoztak be az országba, mint amennyit Szlovákiából exportáltak. A nagy üzletláncok ráadásul egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a szlovákiai beszállítóikra.

Mindezt figyelembe véve, nem csoda, ha a gyártók újabbnál újabb trükköket kénytelenek bevetni annak érdekében, hogy a folyamatosan növekvő gyártási költségek ellenére fenntarthassák a jelenlegi áraikat. Azonos ár mellett a mennyiség csökkentésével, a csomagolás módosításával vagy az összetevők megváltoztatásával is be lehet csapni a vevőket.

A jelenség csak keveseknek tűnik fel, Szlovákiában a vevők ugyanis elsősorban az árat nézik, s ritkábban az összetételt vagy a mennyiséget. Az egyik leggyakrabban használt eszköz, hogy a gyártók az áru mennyiségét csökkentik, lehetőleg kis mértékben, hogy ne keltsen feltűnést. Így csökkent több közkedvelt termék, csokoládé-, joghurtés kekszmárka kiszerelése, miközben az áruk nem változott. Példaként a 3bit keksz említhető, amelyet két kiszerelésben, 43 és 41 grammosban is kínálnak, miközben mindkettőhöz 49 centért (14,76 Sk) juthatunk hozzá.

A kekszet gyártó Kraft Foods szerint a vásárlók számára elfogadhatóbb az ár és a minőség fenntartása, míg a mennyiség csökkentésének nem szentelnek nagyobb figyelmet. A mennyiség csökkentését az említett keksz esetében egyébként a társaság a konkurenciaharc kiéleződésével és a gyártási költségek növekedésével magyarázza.

További részletek nyomtatott kiadásunkban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?