<p>Nincs vége a brexit utáni vesszőfutásnak: zuhannak az angol bankok, lefelé araszol a brit fizetőeszköz árfolyama, az olyan kulcsfontosságú uniós intézmények, mint például az Európai Bankhatóság, már csomagolnak. Az elemzők globális recessziótól tartanak. </p>
Egyre nagyobb a pánik a tőzsdéken a brexit miatt
Tegnap is nagy volt a csapkodás a pénzpiacokon a brit népszavazás miatt. A hangulat folyamatosan romlik, egyre nagyobb az esés az európai tőzsdéken. A német DAX 1,9, a brit FTSE 1,6, a francia CAC 1,8 százalékot veszített értékéből. Gyakorlatilag minden szektor részvényeinek árfolyama esett, ütik a pénzintézetek, a légitársaságok, a vegyipari cégek és az autógyártók részvényeit is. Tegnap fel kellett függeszteni a Barclays és a Royal Bank of Scotland részvényeinek kereskedését, miután 8 százaléknál nagyobb mértékben zuhantak a londoni tőzsdén. De Európa-szerte is alig volt bank, amely ne ért volna kevesebbet.
A brit pénzügyminiszter, George Osborne megpróbálta elejét venni a pánikhangulat kialakulásának. Tegnap reggel, a londoni piacok nyitása előtt olvasta fel nyilatkozatát, amely szerint a kormány és a Bank of England – brit jegybank – már az EU-tagságról tartott népszavazás előtt „erőteljes készenléti terveket” dolgozott ki arra az esetre, ha a választók többsége a kilépésre voksol. Osborne kijelentette: a megtett előkészületek alapján a Bank of England devizalikviditást tud nyújtani a bankrendszer számára, ha ez szükségessé válik. Osborne azonban elismerte, hogy a múlt csütörtöki népszavazás eredménye hatással lesz a gazdaságra és a fiskális politikára. A font sem áll túl jól, a tegnapi nyitás után újra lefelé indult el. Egy fontért tegnap már csak 1,32 dollárt adtak, amire 1985 óta nem volt példa.Költözik a bankhatóság
Az Európai Unió azt tervezi, hogy elköltözteti Londonból az Európai Bankhatóságot (EBA) a brit uniós tagságot elutasító népszavazást követően – közölték tegnap brüsszeli uniós források. Úgy fogalmaztak, hogy a banki szabályokat megszövegező és koordináló intézmény valamennyi alkalmazottja „hamarosan költözik”. A brit referendum előtt Andrea Enria, az EBA elnöke is utalt a 2011-ben alapított intézmény költözésének lehetőségére, amennyiben a brit népszavazás a kilépéspártiak győzelmével végződik. A 159 embert foglalkoztató, az egységes uniós pénzügyi piacot értékelő, a bankszabályozást egységes európai keretbe foglaló, a pénzügyi rendszer gyenge pontjait feltárni hivatott Európai Bankhatóság új székhelyeként szóba került a kontinens két legnagyobb pénzügyi központja, Párizs és Frankfurt, de emlegetik az olasz pénzügyi központot, Milánót is.
Globális recesszió
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezére, Christine Lagarde szerint a brexit igen kedvezőtlen fejlemény. A múlt pénteki piaci mozgásokat követően a közgazdászok már globális recessziós veszélyt emlegetnek. A nagy pénzügyi és elemző intézmények amúgy is olyan előrejelzéseket adtak ki az utóbbi hetekben, amelyek a világgazdaság vártnál lassúbb növekedésére számítanak. „Ilyen körülmények között a brit referendum belökheti a szakadékba a meredély szélén vánszorgó globális gazdaságot” – mondta a The Washington Postnak Carl Weinberg, a High Frequency Economics vezető közgazdásza. A Morgan Stanley elemzői úgy látják, hogy a brexit jövőre 0,3–0,6 százalékpontot vehet le az amerikai gazdaság növekedéséből, a világgazdaságé pedig három százalék alá eshet, ami recessziós veszélyt jelez. Az európai instabilitás következményei világszerte érezhetők lesznek, különösen a lassú globális növekedés időszakában – mondja Eswar Prasad, a Cornell Egyetem professzora.
Kevesebb új munkahely
Tíz Nobel-díjas közgazdász a népszavazás előtt tette közzé véleményét, amely leszögezi: az Egyesült Királyságnak szüksége van az unió egységes belső piacára, a kilépés pedig bizonytalanságokat kelt, nemcsak az Európai Unióval, hanem az Egyesült Államokkal, Kanadával és Kínával szemben is. A nyilatkozat egyik aláírója, Christopher Pissarides, aki jelenleg a London School of Economics tanára, kijelentette: a távozás nyomán visszaeshet a beruházási ütem, és kevesebb új munkahely keletkezhet. Adam Posen, a washingtoni Peterson Institute elnöke, a Bank of England monetáris bizottságának volt tagja úgy gondolja, hogy a járműgyártó és a pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások inkább elhagyják az Egyesült Királyságot, mintsem hogy új kereskedelmi akadályok leküzdésével bajlódjanak. A nagybankok már a brit népszavazás előtt azzal fenyegetőztek, hogy több ezer kereskedő és befektetési bankár jövője kerülhet veszélybe a britek EU-s kilépése miatt, valamint számos bank átköltöztetheti a központját Londonból a kontinens valamelyik nagy pénzügyi központjába, például Zürichbe, vagy Frankfurtba.
(TASR, SITA, MTI, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.