Az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa a múlt heti ülésén az év végével ugyan lezárta a masszív eszközvásárlási programját, ám változatlanul hagyta az irányadó kamatot.
Egyelőre nem fenyeget kamatemelés
Az eurózóna irányadó kamatlába továbbra is 0 százalék, az aktív oldali és a betéti rendelkezésre állás kamatlába pedig 0,25, illetve mínusz 0,40 százalék maradt. Az elemzők szerint a jelenlegi határidős piaci jegyzések azt mutatják, hogy a befektetők nem számítanak kamatemelésre 2020 előtt.
Az eszközvásárlási programot (APP) több mint három és fél év után zárja le a frankfurti intézmény.
A cél az volt, hogy a gazdaságba pumpált pénzzel lendületet adjon az akkor már jó ideje pangó euróövezeti növekedésnek, és megakadályozza, hogy mínusz tartományba kerüljön az infláció. A program keretében összesen 2600 milliárd eurót pumpált a gazdaságba az euróövezeti jegybank. Maga a program nem volt egyedülálló a világban, hiszen hasonló, unortodoxnak nevezett programokat futtatott az amerikai Fed, a brit Bank of England és futtat már régóta a japán jegybank, a Bank of Japan is. Azonban talán egyik nagybank vezetésének sem kellett ezzel kapcsolatban olyan komplex kritikákkal szembesülni, mint az európai jegybank vezetésének. Az eurózónán belül a hagyományosan szigorúbb költségvetési politikát folytató északi tagállamok ugyanis nehezen nyelték le a békát, hogy a programon keresztül gyakorlatilag ők finanszírozzák a lazább déli államok adósságát.
Az, hogy az EKB abbahagyja a kötvények vásárlását, nem jelenti azt, hogy szigorítani is kezdene. A lejáró kötvényekből befolyó pénzt jelenleg újra befekteti Európa központi bankja, így nem szív ki likviditást az európai pénzügyi rendszerből, igaz, mostantól már nem is pumpál abba többet. Ez folytatódhat azt követően is, hogy elkezdi emelni az irányadó kamatokat, de legalábbis addig biztosan, amíg szükség van arra, hogy fennmaradjanak a kedvező likviditási feltételek és a meglehetősen laza monetáris politika. Az EKB segítségére azért is szükség lehet, mivel Mario Draghi, a testület elnöke szerint a gazdasági növekedés a vártnál jobban, négyéves mélypontra lassult le az utolsó negyedévben. Időközben az EKB is rontott a növekedési prognózisán. (TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.