Pozsony. A Szlovák Gázművek (SPP) tavalyi, adózás utáni nyeresége 24 milliárd koronára rúgott, ami 3,6 milliárddal haladja meg a 2005-ös szintet. A profit javulása döntően a cég 2006 júliusi szétdarabolásának (unbundling), továbbá a pénzügyi műveletekből származó milliárdos nyereségének eredménye.
Egyelőre nem emelkedik a lakossági földgáz ára
A társaság csúcsvezetésének tegnapi közlése szerint a közeljövőben nem tervezik a lakossági földgázár emelését. Éppen ellenkezőleg, folynak az ún. Senior gázártámogatás előkészületei – ideális esetben júliustól a 65 éven felüli ügyfelek számára havi 50 koronával lesz alacsonyabb a gázár. A kedvező fejlemény annak köszönhető, hogy a korona árfolyama folyamatosan erősödik az amerikai dollárhoz képest, s ez semlegesíti a világpiaci energiadrágulást. Egyébként a gázművek valóban hatalmas nyeresége úgysem a lakosságnak nyújtott szolgáltatásokból ered, hiszen minden egyes köbméternyi földgázon mindössze 0,174 korona az SPP profitja. További fontos tényező a lakossági földgázfogyasztás folyamatos hanyatlása: 2002-ben még 7,10 milliárd köbméternyi gázt fogyasztottunk, 2004-ben már csak 6,53 milliárdot, tavaly pedig csupán 6,28 milliárd köbméternyit. A mostani visszaesést azzal magyarázták, hogy 2006-ban enyhe volt a téli időszak, valamint egyre jobban terjednek az energiatakarékos megoldások. Ennek ellenére nem lehet elhanyagolni a földgáz szerepét, hiszen Szlovákiában a települések közel 77 százaléka (2219 település) gázművesített, ami az összlakosság 94 százalékát érinti – ezzel a mutatóval Szlovákia Hollandia mellett Európa leginkább gázművesített országa. Fontos fejlemény, hogy júliustól liberalizálttá válik a lakossági gázpiac is, ám ez a gyakorlatban – legalábbis egyelőre – érdemi változást nem hoz, mivel az árak államilag szabályozottak, így tényleges árverseny sem alakulhat ki. Philippe Boucly, a gázművek igazgatótanácsának tagja közölte, jelenleg is folynak az orosz Gazprommal folytatott intenzív tárgyalások a hosszú távra szóló gázbiztosítás érdekében, hiszen a hazai felhasználás döntő része (6,6 milliárd köbméterből 6,5 milliárd) importból származik.
A tavaly 93,3 milliárd koronás forgalmat lebonyolító társaság 73,8 milliárd köbméternyi földgázt szállított, ennek több mint 90 százaléka Csehországba, Ausztriába, Németországba és Olaszországba tartott. A hazai tranzitvezetékek éves szállítókapacitása 90 milliárd köbméter, ami megfelel az Európai Unió éves gázszükséglete egyhatodának. Egyébként tavaly a tranzit volumene mérséklődött, ami ugyancsak az enyhe tél, továbbá az orosz–ukrán gázviszály számlájára írható. (shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.