<p>Minden jel szerint hamarosan drágábban juthatunk majd hozzá a kekszekhez, nápolyikhoz és egyéb nyalánkságokhoz. Az édességek ára 2-3 százalékkal nőhet, amit a gyártók a rendkívül alacsony bevételekkel és a gabona világpiaci árának a növekedésével magyaráznak.</p>
Drágább lesz a torkoskodás
Az áremelésekkel kapcsolatos szándékaikat a gyártók már nem is titkolják. „Az árak módosításáról már folynak a tárgyalások, eredményre azonban csak két-három hónap múlva számíthatunk, így akkor tudjuk megmondani azt is, hogy milyen lesz a drágulás mértéke” – nyilatkozta Roman Sukdolák, az ország legnagyobb édességgyártójának számító IDC Holding kereskedelmi igazgatója. Az IDC-hez tartozik többek között a szeredi Sedita és a nagyszombati Figaro édességgyártó üzem.
A piaci elemzők szerint a kereskedők jelenleg sokkal óvatosabbak, így legfeljebb 2-3 százalékos áremelés várható. „Az üzletesek még jól emlékeznek arra az időszakra, amikor a szlovákiai vásárlók tömegesen lepték el a szomszédos országok üzleteit. Manapság, amikor nagy nehezen sikerült visszacsalogatniuk a vásárlókat, nem szeretnék őket újra elveszíteni. Az áremelés így legfeljebb 3 százalékos lehet” – vallja Ľubomír Drahovský, a Terno piackutató ügynökség elemzője. Ha valóra válik a jóslata, a nápolyi, amelyhez jelenleg átlagosan 40 centért jutunk hozzá, egy centtel drágulna. Egy 200 grammos csokoládé ára 10 centtel nőne. A gyártók azzal magyarázzák az áremelést, hogy az elmúlt időszakban jelentős mértékben visszaesett az édességek iránti kereslet, így a bevételeik is. „Az itthoni nyereségcsökkenésünket a külföldi eladások növelésével próbáljuk meg legalább részben kompenzálni” – állítja Sukdolák.
Annak ellenére azonban, hogy az elmúlt időszakban csökkent a kereslet, nem minden társaság tervez áremeléseket. „A szlovák piacon elért bevételeink az idei első félévben 3,5 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához képest, amit a megfelelően kiválasztott kereskedelmi stratégiánknak köszönhetünk” – állítja Jozef Polievka, a Kraft Foods Slovakia igazgatótanácsi elnöke. A társaságok többsége azonban nem számolhat be növekedésről. A szakemberek szerint ráadásul a tavalyi visszaesés idén is folytatódik. „A legfrissebb felmérések szerint az édességek piacán 10 százalékos volt a visszaesés, a csokoládék esetében azonban még ennél is rosszabbul alakult a helyzet. Mindez azt támasztja alá, hogy az emberek a gazdasági válság miatt módosítottak fogyasztói szokásaikon, vagyis egyre inkább az olcsóbb édességeket választják” – mondta el Drahovský.
Hogy a válság miatt kevésbé vagyunk édesszájúak, mint korábban, azt a statisztikai adatok is alátámasztják. 2008-ban, vagyis a válság előtt még átlagosan 2,4 kilogrammnyi kekszet, nápolyit és cukorkát fogyasztottunk, tavaly már ennél fél kilóval kevesebbet. Csokoládéból 2007-ben fogyasztottuk a legtöbbet, személyenként átlagosan 5,4 kilogrammot, míg tavaly már csak 4,7 kilót.
„Az édességek fogyasztása szempontjából a szlovák piac számít a legrosszabbnak, hiszen itt esett vissza a kereslet a legnagyobb mértékben” – vallja Sukdolák. Míg az autógyártókat és az elektronikai cikkek gyártóit a válság idején a legújabb termékeik húzzák ki a bajból, az édességgyártók esetében fordított a helyzet. „Már tavaly is felfigyeltünk arra, hogy a fogyasztók a válság idején a hagyományos, ismert termékekhez térnek vissza” – nyilatkozta Martin Walter, a Nestlé szóvivője. (mi, TASR, HN)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.