<p>Szlovákia dinamikus gazdasági növekedésének köszönhetően egyre több embernek van munkája, miközben a cégeknek a legtöbb fejtörést már a munkaerőhiány okozza. Emiatt kénytelenek növelni a fizetéseket, így nem csoda, hogy csökkent a külföldön dolgozók száma is.</p>
Dinamikus növekedés, kevesebb állástalan, nagyobb fizetések
A tavalyi utolsó negyedéves 3 százalék után a Statisztikai Hivatal tegnap kiadott jelentése szerint az idei első negyedévben már 3,1 százalékkal nőtt a szlovák gazdaság teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest. „A továbbra is gyors gazdasági növekedés elsősorban a külföldi kereslet bővülésének köszönhető, Szlovákia kivitele az elmúlt egy évben csaknem a tizedével nőtt. További javulást mértek azonban a lakossági fogyasztásban is, ami elsősorban a folyamatosan növekvő foglalkoztatottságnak és a béremeléseknek köszönhető” – nyilatkozta Katarína Muchová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. Az idei első negyedévben 2,513 millió embernek volt munkája Szlovákiában, 2,1 százalékkal, vagyis nagyjából 51 ezerrel többnek, mint egy évvel korábban.
Kevésbé vonzó külföld
„Az itthoni álláshelyek szaporodásának köszönhetően kevesebben keresnek munkát külföldön” – nyilatkozta Ivan Chrappa, a Statisztikai Hivatal munkapiaci statisztikával foglalkozó részlegének a vezetője. Az egy évnél rövidebb ideje külföldön dolgozók száma szerinte csaknem 5 ezerrel, 155 ezerre csökkent. A külföldön hivatalosan munkát vállalók közül a legtöbben, több mint 52 ezren Ausztriában találták megélhetést, a sorban Csehország (39 ezer) és Németország (24,5 ezer) következik. Többségük az építőiparban, az egészségügyben és a szociális szolgáltatásokban helyezkedett el.
A foglalkoztatottság növekedésével párhuzamosan csökken a munkanélküliség is. A Statisztikai Hivatal szerint az első negyedévben 239 700 állástalan volt az országban, csaknem 45 ezerrel kevesebb a múlt év azonos időszakához képest. Az állástalanok aránya így egy év alatt csaknem 2 százalékponttal, 8,7 százalékra esett vissza. A legveszélyeztetettebb korosztálynak a 35 és 49 közöttiek számítanak, ők adják az állástalanok több mint harmadát. Regionális lebontásban továbbra is a keleti megyék vannak a legrosszabb helyzetben, Eperjes és Kassa megyében együttvéve nagyjából 100 ezer embernek nincs munkája.
Nőnek a fizetések
A munkapiaci helyzet fokozatos javulása a béreken is meglátszik. A cégek egy része ugyanis már munkaerőhiánnyal küzd, amit vagy külföldi vendégmunkások behozatalával, vagy a bérek növelésével próbál meg orvosolni. Az idei első negyed-évben ennek köszönhetően 897 euró volt a bruttó havi átlagbér, 3,5 százalékkal nagyobb, mint tavaly ilyenkor. Az egyes ágazatok között azonban továbbra is látványos különbségek vannak. Míg a bankszektorban 1791, az IT-szektorban 1743, az energiaszolgáltatóknál pedig 1607 euró a havi bruttó fizetés, a szállodaiparban és közétkeztetésben foglalkoztatottaknál ez csak 507, az építőiparban pedig 628 euró.
Folytatódik a növekedés
Szlovákiára – a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szintén tegnap kiadott friss előrejelzése szerint – az elkövetkező években is dinamikus gazdasági növekedés vár. Idén a tavalyihoz hasonló ütemben, 3,3%-kal nőhet a gazdaság, jövőre azonban már 4,1%-os bővülésre számíthatunk. Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője szerint ezzel párhuzamosan az állástalanok aránya a tavalyi 9,6 százalékról idén 8,5, jövőre pedig 7,6 százalékra eshet vissza. A rossz hír, legalábbis a fogyasztók számára, hogy a gazdasági fellendülésnek köszönhetően a kereskedők már bátrabban emelik az árakat. Míg tavaly még félszázalékos áresést regisztráltak az elemzők, idén az árak már átlagosan 1,6, jövőre pedig 2 százalékkal nőhetnek. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.