Davos - Latin-Amerika a stabilitás "oázisa"

Davos |

<p>Latin-Amerikára a stabilitás, a növekedés és a lehetőségek "oázisaként" tekintettek a vasárnap véget ért davosi Világgazdasági Fórumon, ellentétben az általános bizonytalansággal, amely pénzügyi és gazdasági válság miatt Európában és az Egyesült Államokban uralkodik.</p>

Az euróövezet szuverén adóssággal kapcsolatos problémái, az amerikai gazdaság magához térésének lassú üteme és a feltörekvő országok növekedési ütemének lassulása pesszimizmust váltott ki az idén a davosi rendezvényen, amelyen csak Latin-Amerikai adott okot az optimizmusra.
A térségből érkezett elnökök és miniszterek napirendje zsúfolt volt az egymást követő találkozókkal más miniszterekkel, multinacionális vállalatok vezetőivel és gazdasági tanácsadókkal, akik minden évben összegyűlnek Davosban.
"Őszintén szólva, semmi másra nem volt időnk, mint megbeszélésekre, vállalati vezetők és befektetők fogadására, akiket a kolumbiai bánya- és energetikai ipar érdekel" - magyarázta a spanyol hírügynökségnek Mauricio Cárdenas energia- és bányaügyi miniszter.
A davosi fórum idei kiadása ebből a szempontból nagyon különbözött a korábbiaktól, amelyeken a nagy feltörekvő országokra irányult a figyelem, főként Kínára és Indiára. Ők az idén inkább új szerepben, befektetőként tűntek föl, akik szintén üzleti lehetőségeket keresnek Latin-Amerikában. Bizonyítják ezt Cárdenas találkozói indiai és kínai befektetőkkel, akik a fémipari, illetve energetikai tevékenység fejlesztése iránt érdeklődtek Kolumbiában.
A kormányok arra is igyekeztek kihasználni a davosi fórum adta alkalmat, hogy segítsék vállalataikat a külföldi üzletkötésben, amint azt Rafael Roncagliolo perui külügyminiszter tette, amikor ausztrál kollégájával, Kevin Rudd-dal találkozott. Rudd egy májusra tervezett konferenciát készít elő ausztrál és latin-amerikai politikusok és üzletemberek között. "Az értekezlet indoka az, hogy a globális gazdasági növekedés szilárd pilléreként tekintünk Amerikára a következő évtizedekben, és le akarjuk fektetni a kapcsolatok alapjait" - magyarázta az ausztrál miniszter.
Roncagliolo azt hangsúlyozta, hogy Peru nagy figyelmet szentel a Csendes-óceán medencéje körül fekvő országoknak, s közülük is különleges érdekük fűződik a kapcsolatok fejlesztéséhez, a befektetésekhez és kereskedelemhez Ausztráliával.
Az ausztrál befektetők elsősorban a perui bányakincsek iránt érdeklődnek, de a megbeszélésen szó volt a légi összeköttetésről is a két ország között. Peru javasolta, hogy a Qantas ausztrál légitársaság indítson járatot hozzájuk, és segítse ezzel elő az utasok és áruk forgalmát.
A múlttal ellentétben a befektetők érdeklődése Latin-Amerika iránt sok politikus és vállalatvezető kijelentései szerint most lehetővé teszi, hogy kiválaszthassák azokat a befektetéseket, amelyek megfelelnek a kormányok ökológiai és társadalmi követelményeinek, különösen a nem megújuló nyersanyagokat, érceket és szénhidrogént kitermelő iparban.
A latin-amerikai államfők közül Ollanta Humala (Peru), Ricardo Martinelli (Panama) és Felipe Calderón (Mexikó) vett részt az idei davosi Világgazdasági Fórumon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?