<p>A külső környezet súlyos romlása miatt a korábban ellenállóbbnak tartott cseh gazdaságra is már éves szintű recessziót valószínűsít a Fitch Ratings, az év egészére eddig várt növekedés helyett.</p>
Csökkenő cseh GDP recesszió a térségben
Ed Parker, a legnagyobb európai hitelminősítő feltörekvő európai csoportigazgatója csütörtökön Londonban az MTI-nek megerősítette: a cég új előrejelzése szerint Csehország hazai össztermék-értéke (GDP) 2009 egészében 1,5 százalékkal csökken.
A Fitch eddig hozzávetőleg ugyanilyen mértékű idei GDP-növekedést jósolt a cseh gazdaságra.
Parker a prognózis módosításának fő okai között említette annak felismerését, milyen súlyos problémákkal küszködik az euróövezet, amely a cseh gazdaság legfontosabb exportpiaca. Ez olyan ciklusérzékeny ágazatokat érint leginkább, mint az autóipar. A visszaesés már tavaly megkezdődött, utolsó adat szerint novemberben a cseh export változatlan áron 18 százalékkal kevesebb volt, mint egy évvel azelőtt, és az ipari termelés 17,4 százalékkal, az ipari értékesítése 18,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A hitelminősítő vezető szakértője ugyanakkor hozzátette: a korábbi erőteljes cseh növekedést nem kísérte olyan robbanásszerűen bővülő hitelkiáramlás, mint amilyen több más térségbeli országban végbement.
A cseh adósi alapmutatók jobb megítélését tükrözi, hogy a Fitch Ratings jelenleg magasan elsőrendű, stabil kilátású "A plusz" osztályzattal - az immár euróövezeti tag Szlovákiáéval azonos szinten - tartja nyilván a hosszú futamú cseh szuverén devizaadósságot, három fokozattal magasabban a Magyarországra érvényes, közepes befektetői "BBB" besorolásnál.
A Cityben korábban nem valószínűsített idei cseh recessziót most már más nagy londoni házak is jósolják, sőt, több szakértő Lengyelországban és Romániában is GDP-mínuszt vár 2009-ben, vagyis korántsem Magyarország az egyetlen a térségben, ahol a londoni elemzői közösség szerint ebben az évben visszaesés lesz.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének minap kiadott, idei első térségi előrejelzése szerint a cég közgazdászai most már azzal számolnak, hogy az euróövezeti gazdaság GDP-értéke az év egészében 1,8 százalékkal csökken. Az eddigi előrejelzésekben 1,3 százalékos idei euróövezeti visszaesés szerepelt.
Az új elemzés szerint a valutauniós átlagon belül a recesszió megoszlása egyenetlen lesz. Éppen a kelet-európaiak legnagyobb exportpiacának számító Németország teljesítményének előrejelzése romlott erőteljesen a GS forgatókönyvében: a ház az eddigi 1,4 százalék helyett most már 2,3 százalékos német GDP-visszaesést vár 2009 egészére.
Ebben a környezetben a Goldman Sachs londoni elemzői az általuk eddig is várt magyar recesszió mellett most már Csehországban és Lengyelországban is visszaesést jósolnak az idei évre.
A prognózis szerint a cseh GDP-érték a korábbi várakozásban szereplő 0,8 százalékos növekedés helyett 1,9 százalékkal csökken. A lengyel gazdaság a GS szakértői szerint éves szinten nulla százalékkal növekszik, úgy, hogy az első két negyedévben mínusz várható, vagyis az idei első félévben Lengyelország is technikai értelemben recesszióban lesz.
Lengyelországra a Goldman Sachs elemzői eddig 2,1 százalékos idei növekedést vártak.
Ugyancsak meredeken rontották a közép-európai EU-országokra adott idei növekedési előrejelzéseiket a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői, ugyancsak a vártnál mélyebb nyugat-európai recesszió - elsősorban is a különösen gyorsan romló autóértékesítési kilátások - miatt.
A JP Morgan első idei előrejelzése nem változtatott a cég által a magyar gazdaságra adott idei GDP-jóslaton: a ház londoni elemzői továbbra is 3 százalékos magyarországi GDP-csökkenéssel számolnak 2009 egészében. Az általuk eddig is várt csehországi visszaesés mértékének prognózisát azonban az eddigi 1 százalékról 2 százalékra módosították, és most már Romániára is éves recessziót valószínűsítenek, a korábban várt 0,5 százalékos növekedés helyett 3,00 százalékos GDP-visszaeséssel.
Ez különösen súlyos recesszió abban az összevetésben, hogy a román gazdaság a JP Morgan becslése szerint 2008 egészében még 8,0 százalékkal növekedett.
A cég Lengyelországra szintén zéró idei növekedést jósol új prognózisában az eddigi előrejelzésekben szereplő 1,5 százalékos plusz helyett, és a 2008-ra becsült 4,9 százalék után.
A legsúlyosabb helyzetben azonban egybehangzó londoni elemzések szerint a baltiak vannak, amelyekre a nagy citybeli házak rendre 4-5 százalékos idei GDP-zuhanást jósolnak.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februárra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett átfogó új világgazdasági prognózisában például azt írja, hogy a kelet-európai térségben a balti köztársaságok szerepelnek a leggyengébben az idén: a három országra a cég együttes átlagban 4,6 százalékos GDP-visszaesést jósol 2009 egészére, és jövőre is csak zéró növekedést vár.
A Fitch Ratings által a felzárkózó térség szuverén adósi "forró pontjairól" Londonban tartott múlt heti helyzetértékelésen szintén az hangzott el, hogy a balti köztársaságok a hitelválság "legnagyobb térségi áldozatai".
A térségi átalakuló gazdaságok finanszírozására alakult londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) épp e héten rontotta drasztikusan, az eddigi 2,5 százalékról 0,1 százalékra a 30 kedvezményezett ország együttes átlagos idei növekedésére adott prognózisát. A bank ezen belül Csehországra az eddig várt 4,1 százalékos GDP-plusz helyett zéró növekedést, Magyarországra 0,2 százalékos növekedés helyett 2,0 százalékos visszaesést valószínűsít.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.