Csökken az állástalanok száma Szlovákiában

Pozsony |

<p>Októberben &ndash; az előző hónapoktól eltérően &ndash; jelentősen csökkent a munkanélküliek aránya.&nbsp;</p>

 A 9,08%-os munkanélküliség megközelítette a 2008-as válság előtti szintet. Eközben egyre több külföldi dolgozik Szlovákiában.

Októberben 9,08%-ra zsugorodott a munkanélküliek aránya, ez 0,34 százalékponttal kevesebb, mint szeptemberben – jelentette az országos munkaügyi hivatal. Az egy évvel ezelőtti mutatókhoz képest 49 700-zal mérséklődött az állástalanok száma. A legmagasabb munkanélküliséggel továbbra is a Rimaszombati járás viaskodik (25,2%), míg a legalacsonyabb szinttel a Galántai járás (3,6%) dicsekedhet. Az egy évvel ezelőttihez képest országos szinten csaknem 2 százalékponttal esett vissza a munkanélküliségi ráta.

Közvetlenül a 2008-as pénzügyi válság kitörése előtt volt a legalacsonyabb a munkanélküliség Szlovákiában, 2008 októberében 7,51%-ot mért a munkaügyi hivatal. Ettől már csak 1,5 százalékponttal marad el a jelenlegi érték. Abszolút számokban kifejezve 8 évvel ezelőtt 195 ezer ember tudott volna azonnal munkába állni, jelenleg ez a szám alig 50 ezerrel nagyobb. A szlovák jegybank elemző osztálya szerint a csökkenés az új munkahelyek létrejöttének köszönhető. „A munkanélküliség csökkenését jellemzően az új munkahelyek keletkezése erősíti, emellett októberben jelentősen csökkent a munkahelyüket elvesztők száma is” – áll a jegybank statisztikai osztálya által kiadott elemzésben.

A munkanélküliség 5 megyében alacsonyabb az országos átlagnál, csak Kassa, Eperjes és Besztercebánya megye átlaga magasabb a 9,08%-os értéknél. Egyes nyugat-szlovákiai járásokban munkaerőhiány alakult ki, pedig a munkaadók – például a nagyszombati Peugeot-Citroen autógyár újabb bővítést jelentett be. A cég rövid időn belül további 1200 alkalmazottat venne fel, mivel jövőre negyedik műszakot is bevezetnek. Ez komoly kihívást jelent, ugyanis a régióban 4 százalék környékén mozog a munkanélküliségi mutató. Az egyre erőteljesebb szakmunkáshiány hatására gyorsan nő a Szlovákiában dolgozó külföldi polgárok száma. Október végén már 34,2 ezren voltak legális alkalmazásban, ez éppen 10 ezer fővel több, mint 2015 októberében. A legtöbben Romániából érkeztek, szám szerint 7500-an, ami 1400 fős növekmény az egy évvel ezelőtti adathoz képest. A leglendületesebb növekedést viszont a Szerbiából érkezettek mutatják, ugyanis számuk egy év alatt közel meghétszereződött, 700-ról 4600-ra ugrott. A legtöbben azokban a járásokban dolgoznak, ahol már különben is alacsony a munkanélküliség, és nagy külföldi cégek működnek. Az uniós tagállamokból összesen mintegy 24 ezer ember dolgozik nálunk, unión kívüli államokból pedig további 7 ezren érkeztek. A Nagyszombati járásban például 3500-an dolgoznak harmadik országokból, unión belülről pedig további 1600 ember érkezett.

A legnagyobb hiány a középfokú végzettséggel rendelkező képzett munkaerőből van. „Még mindig óriási az eltérés az oktatási rendszerünkben képzett munkaerő és a munkaadók igényei között” – kommentálta a helyzetet Robert Fico kormányfő. Szerinte a szakmunkásképzést hozzá kell igazítani a munkaadók igényeihez, ezt pedig a szakmunkásképzők fenntartóinak, azaz a megyéknek kell elvégezniük. (lpj, só, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?