Cseh-szlovák valutaharc

Pozsony. A szlovák korona árfolyama az elmúlt hetekben nem csak az euróhoz, de a cseh koronához képest is jelentős mértékben erősödött. Mindezek fényében sokan arra számítanak, hogy a szlovák korona hamarosan erősebb lehet, mint a cseh fizetőeszköz. A pénzügyi elemzők szerint azonban mindez csak hiú álom.

A szlovák korona árfolyamának a közeledése a cseh koronához elsősorban annak köszönhető, hogy a két fizetőeszköz árfolyamát az euróhoz viszonyítva számítják ki. Mivel a szlovák korona az elmúlt időszakban nagyobb mértékben közelített a közös európai fizetőeszközhöz, jelentős nyereséget könyvelhettünk el a cseh koronával szemben is. A pénzpiac ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy mindez csak átmeneti jelenség, így a cseh és a szlovák korona árfolyamának a kiegyenlítődése hamarosan stabilizálódhat. Mivel mindkét gazdaság nagyjából hasonló tempóban növekszik, a fizetőeszközeik euróhoz viszonyított árfolyama is nagyjából azonos mértékben fog erősödni.

A ČSOB elemzője, Silvia Čechovičová szerint az eurózónás tagságunk elnyeréséig a szlovák korona árfolyama a cseh fizetőeszközzel szemben még enyhén tovább erősödhet. 2008 végére egy cseh koronáért szerinte így már csak 1,10 szlovák koronát adnak majd. Szlovákia számára szerinte az idei év sikeresebben alakul, mint a nyugati szomszédjáé, jövőre azonban már a cseh gazdaságot pörgethetik fel nagyobb mértékben az uniós támogatások és a csehek által bejelentett magánosítások. Čechovičovával szemben ugyanakkor a Next Finance elemzője, Vladimír Pikora úgy gondolja, hogy a szlovák korona elmúlt időszakbeli túl gyors erősödése megfosztotta a további növekedés lehetőségétől. Szerinte így az eurózónás csatlakozásunkkor a két fizetőeszköz átváltási árfolyama a jelenlegihez hasonló lesz, vagyis egy cseh koronáért nagyjából 1,2 szlovák koronát adnak majd.

Sokunkban felmerült már a kérdés, hogy tulajdonképpen miért nem azonos a két ország fizetőeszközeinek az árfolyama, hiszen alig tizennégy éve még közös fizetőeszközünk volt. A gazdasági elemzők szerint mindez elsősorban azzal magyarázható, hogy Csehországban korábban jelentek meg a külföldi beruházók. Nyugati szomszédunknál lényegesen nagyobb beruházásokat eszközöltek például a német cégek, amelyek számára a cseh gazdaság nemcsak földrajzilag áll közelebb. Mindez jelentős mértékben növelte a cseh korona iránti keresletet, ami nyugati szomszédunk fizetőeszközének az erősödésével járt. Nem szabadna figyelmen kívül hagynunk természetesen azt sem, hogy Csehország nagyobb mint Szlovákia, a külföldi befektetési társaságoknak így ígéretesebb lehetőségeket kínál. Szlovákia ráadásul a Mečiar-kormányok 90-es évekbeli vadprivatizációinak köszönhetően hosszú időre a kockázatos országok listájára került. (mi, hn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?