Szlovákia 2018-ban elérte a jelenlegi gazdasági ciklus csúcsát, idén és jövőre már fokozatosan lassul a gazdasági növekedési üteme – ismerte el legfrissebb előrejelzésében a pénzügyminisztérium. A jó hír, hogy míg a bérek tovább nőnek, az infláció – az idei csúcsot követően – jövőre már visszafogottabb lesz.
Búcsút inthetünk a gyors gazdasági növekedésnek
Míg tavaly szeptemberben abban reménykedtek a pénzügyminisztérium elemzői, hogy a szlovák gazdaság idén 4,5 százalékkal nőhet, a most kiadott legfrissebb előrejelzésükben a bruttó hazai termék (GDP) már csak 4 százalékos növekedésével számolnak. Visszafogták az előrejelzésüket azonban a következő évekre is, jövőre így már csak 3,7, 2021-ben 3,2, 2022-ben pedig 2,5 százalékos bővülésre számíthatunk. Csak összehasonlításképpen: tavaly még 4,3 százalékkal nőtt a szlovák gazdaság.
Peter Kažimír pénzügyminiszter szerint minden jel arra utal, hogy a tavalyi dinamikus növekedést egy ideig nem sikerül túlszárnyalni.
A gazdasági növekedés lassulását a tárcavezető azzal magyarázza, hogy az elmúlt időszakban csökkent a kereslet Szlovákia legfontosabb gazdasági partnereinek a részéről, ami az ország egyik gazdasági motorjának számító kivitelen is meglátszik. Hogy idén még 4 százalékos növekedésre számíthatunk, az a szaktárca elemzői szerint elsősorban az új autóipari beruházásoknak, főként a nyitrai Jaguarnak köszönhető. „Nagy-Britannia kaotikus kilépése az Európai Unióból hosszabb távon ugyanakkor nagyjából 0,7–1,4 százalékponttal csökkentheti Szlovákia gazdasági növekedésének az ütemét, és nem tesznek jót a gazdaságnak a szaporodó kereskedelmi konfliktusok sem” – tette hozzá Kažimír.
A gazdasági növekedés fokozatos lassulásával párhuzamosan visszafogottabban bővül majd a foglalkoztatottság is. Míg idén 1,1 százalékkal nőhet az alkalmazottak száma, 2022-re már csak félszázalékos növekedést jósolnak. A munkanélküliség – az összes állástalant beszámítva – az idei 6 százalékról 2022-re 5,3 százalékra eshet vissza.
A jó hír, hogy a pénzügyminisztérium legfrissebb elemzése a bérek csaknem fél százalékponttal gyorsabb növekedésével számol, mint a tavaly szeptemberben kiadott.
A fizetések idén 6,7 százalékkal nőhetnek a tavalyiakhoz képest.
Ezzel párhuzamosan az árak is gyorsabban nőnek, mint az elmúlt években, az infláció gyorsulásától azonban az elkövetkező években már nem kell tartanunk. Míg az idei évre 2,6 százalékos pénzromlást jósol a szaktárca, az elkövetkező években ez 2,4 százalékosra lassul. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.