<p>Megerősítette Magyarország "BB/B" szintű, nem befektetési ajánlású hosszú és rövid távú államadós-besorolásait pénteken a Standard & Poor's. A nemzetközi hitelminősítő közölte ugyanakkor, hogy az osztályzatokra változatlanul negatív kilátás érvényes, ami azt jelenti, hogy a cég "legalább egyharmados" esélyt lát a magyar szuverén adósbesorolás távlati leminősítésére.</p>
Bóvliban marad Magyarország
A Standard & Poor's tavaly novemberben rontotta egy fokozattal a jelenlegi szintre a magyar hazai és külső államadósság besorolását, az új osztályzatra a cég azonban az addigi negatív helyett akkor stabil kilátást állapított meg. Az S&P ezt a kilátást márciusban rontotta ismét negatívra.
Magyarország szuverén osztályzatainak kilátása a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - közül jelenleg kettőnél negatív; a Standard & Poor's mellett a Moody's listázza negatív kilátással a magyar besorolásokat.
Magyarországra jelenleg a Standard & Poor's tartja érvényben a leggyengébb államadós-besorolást. A Moody's hosszú távú szuverén osztályzata "Ba1", amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings "BB plusz" hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével, és mindkét besorolás egy fokozattal jobb az S&P osztályzatánál.
A Standard & Poor's a magyar osztályzatok pénteki megerősítéséhez fűzött elemzésében közölte: véleménye szerint a magyar költségvetési politika az elmúlt két évben jelentősen csökkentette ugyan az államháztartási szektor nettó hiteligényét, ám ezt részben a növekedési kilátások kárára tette.
Magyarország 2011 óta haladást ért el a költségvetési konszolidációban, jórészt a magánnyugdíj-rendszerből történt tőkeelvonással vagy "a külföldi befektetőkre", köztük az anyabankokra kirótt adók "szelektív emelésével" - fogalmaz az S&P pénteki elemzése.
Az államháztartási kiadásokat sikerült kordában tartani, de e kiadások érdemben nem csökkentek: az idén várhatóan valamivel éppen a hazai össztermék (GDP) 50 százaléka alatt lesznek, ami a hitelminősítő szerint magas a cég által besorolással ellátott, közepes jövedelmi kategóriájú más szuverén adósokéval összehasonlítva.
A Standard & Poor's közölte: emiatt nem várja azt sem, hogy az államadósság-ráta folyamatosan lefelé tartó pályára kerül. Az S&P jelenlegi előrejelzése az, hogy a GDP-arányos magyar államadósság-ráta a 2015-ig tartó időszakban 74 százalék körüli szinten stabilizálódik.
A hitelminősítő az osztályzati megerősítéshez fűzött pénteki elemzésében "gyengének" nevezi a magyar gazdaság növekedési kilátásait. Saját prognózisa az, hogy a magyar gazdaság a 2013-2015 közötti időszakban átlagosan valamivel 1 százalék alatti éves reálnövekedést ér el.
Ez a prognózis egyebek mellett tükrözi a cég azon várakozását, hogy mérsékelt lesz a nettó közvetlen külföldi tőkebeáramlás, és a magánszektorbeli foglalkoztatás csak gyenge ütemben növekszik. Vannak jelei a foglalkoztatási aktivitás élénkülésének, ám ennek fő hajtóerejét az állami munkaprogramok adják, és nem a magánszektor növekvő munkaerőigénye - áll a Standard & Poor's elemzésében.
A magyar gazdaság növekedési kilátásaira más nagy londoni házak valamivel derűlátóbb előrejelzéseket tartanak érvényben.
A Capital Economics legutóbbi prognózisban megerősítette azt a várakozását, hogy a magyar gazdaság az idén 0,5 százalékkal, jövőre 2,0 százalékkal növekszik. Igaz ugyanakkor, hogy a cég elemzői szerint a növekedési ütem 1,5 százalékra lassul vissza. Ezt az előrejelzését a Capital Economics azzal a várakozásával indokolta, hogy a következő negyedévekben a magyar gazdaság növekedéséhez a jövő évi választásokat megelőző élénkítő intézkedések is hozzájárulnak, ám 2015-ben ezeknek az ösztönzőknek a hatásai várhatóan már gyengülnek.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai azt valószínűsítik, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2014-ben 2,6 százalékkal növekedhet. A cég szakértői elismerték legutóbbi prognózisukban, hogy ez messze meghaladja a londoni elemzői közösség előrejelzési átlagát, szerintük ugyanakkor két olyan tényező is van, amely alátámasztja növekedési várakozásukat. Az egyik az, hogy a költségvetési és a monetáris politika egyaránt a növekedés élénkítésére összpontosít, a másik az, hogy a hazai kereslet ötévi zsugorodás után valószínűleg elérte mélypontját.
A City egy másik nagy befektetési bankcsoportja, a Barclays a globális felzárkózó térségről összeállított új negyedéves prognózisában a magyar gazdaság jövő évi növekedésére szóló előrejelzését csaknem megkétszerezte: az általa eddig várt 1,1 százalékos bővülés helyett most már 2 százalékos GDP-növekedést vár Magyarországon 2014-ben.
A Barclays londoni szakelemzői szerint a magyar gazdaság lendülete elsősorban az élénkülő euróövezeti növekedésből és az MNB növekedési hitelprogramjából ered.
A Standard & Poor's a magyar osztályzatok megerősítéséhez fűzött pénteki elemzésében ugyanakkor kiemelte, hogy a besorolásra érvényes negatív kilátás legalább egyharmados leminősítési valószínűséget jelent a következő egy évben. A cég szerint az osztályzatrontás akkor következhet be, ha a magyar gazdaság kilábalási üteme jelentősen gyengül, vagy ha a bankok gyorsuló ütemben szűkítenék a gazdaság hitelellátását, illetve ha az S&P úgy ítéli meg, hogy a külső vagy a hazai államháztartási finanszírozási helyzet érdemben romlik.
A cég mindazonáltal közölte: stabilra javíthatja a magyar adósosztályzat kilátását, ha azt látja, hogy a kormány beruházásösztönző gazdaságpolitika megteremtésére használja fel erőteljes parlamenti többségét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.