Biztosítás nélkül nem érdemes elindulni

<p>Nem kell sok ahhoz, hogy a nyári üdülés rémálommá váljon. Elég fertőzött élelmiszert vagy vizet fogyasztani, és a szabadság nagy részét ágyban, rosszabb esetben kórházban töltjük. Ha nincs biztosításunk, a balszerencsés kirándulás felér egy anyagi csőddel.</p>

A turisták leggyakrabban megfázás, gyomorbántalmak és a kisebb balesetekkel összefüggő orvosi ellátás kiadásainak térítését kérik a biztosítótól. Például az emésztési zavarok kezelése átlagosan 160 euróba kerül az Európai Unió tagállamaiban, a magas lázzal járó megfázás kezelése szintén, az allergiás reakciók ellátása 70-160, a gyors fogorvosi ellátás pedig 160-300 euróba kerül.

Öt-tízévenként egyszer fordul elő, hogy egy-egy kliens ellátásáért és hazaszállításáért több tízezer eurót fizet ki a biztosító. Az ország legnagyobb biztosítója, az Allianz még koronában több mint 11 milliót fizetett egy komoly közúti balesetben megsérült páciens hazaszállításáért az Amerikai Egyesült Államokból, egy másik páciens ottani érműtétjéért 170 000 eurót fizetett ki.

„A legtöbb kliens egyiptomi, bulgáriai, horvát-, vagy törökországi orvosi ellátás megtérítését kérvényezi. Az amerikai orvosi ellátás mindig rendkívül drága, hiszen egyrészt rendkívül drága műszerekkel dolgoznak, másrészt ha a páciens csak a kisujját töri el a lábán, akkor is több tucatnyi kivizsgálásra küldik el, hogy nincsenek-e valamilyen szövődmények. Mivel az Egyesült Államokban mindenki szeret pereskedni, semmit sem bíznak a véletlenre” – árulta el tegnapi sajtótájékoztatóján Katarína Janáková, az Allianz képviselője.

A súlyos betegek hazaszállítása is rendkívül sokba kerül, hiszen speciális repülőt kell értük küldeni, és a személyzetet, az orvosokat és a műszerek használatát is ki kell fizetni.

Kisebb kártérítési esetek
„100-300 euró körül mozog a nyári szabadságok során gyakran előforduló enyhe megbetegedések kezelése” – árulta el Judita Smatanová az Union biztosítóból.

Az utasbiztosítási tarifák egyébként idén nem változnak. Másrészt a társaságok évről évre magasabb biztosítási összegeket fizetnek ki, ezért nem kizárt, hogy jövőre már drágább lesz a biztosítás megkötése. „A legtöbb pénzt mindig a kezelésekkel és a kisebb balesetekkel összefüggő orvosi ellátások nyelik el” – vélekedik Jana Tarčáková Janičová, az AXA biztosítóból.

A biztosító számára az a legdrágább, ha a pácienset távoli országból kell hazaszállítani, és az út során orvosi felügyeletre szorul. Ugyanakkor Šimon Kollár, a Wüstenrot biztosító képviselője a Sme napilapnak elmondta: tavaly egy halott hazaszállításáért több mint 10 ezer eurót fizettek ki.

Nem csak nyaraláskor jó az utasbiztosítás
Kevesen gondolnak arra, hogy az utasbiztosítás nemcsak a nyári szabadságra vonatkozik, hanem bármilyen külföldi út vagy hazai kirándulás alkalmával jól jön – magyarázta Janáková.

Körülbelül 300 euróba kerülhet egy családi túra a Magas-Tátrában, ha valamelyik gyereknek kifordul a bokája a hegyi ösvényen, és a hegyi mentőknek kell lehozniuk őt. Ám ennek az összegnek is a többszörösét kell kifizetni, ha valaki eltéved a hegyekben, és a hegyi mentőket riasztják a megkeresésére.

Bár Szlovákiában még nem, külföldön egyre inkább bevett szokás, hogy a másoknak okozott kárt bírósági eljárás során próbálják behajtani. Ezért természetes, hogy a balesetbiztosítás mellé a kliensek már felelősségbiztosítást is kötnek arra az esetre, ha másoknak kárt okoznának.

Az utasbiztosítás sem fedez mindent
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az utasbiztosítás sem fedez minden kiadást, ezért jól nézzék meg a szerződést, mi mindent tartalmaz. Például ha turisztikai biztosítást kötnek, akkor abból nem térítik például a quadozás közben történt sérülések orvosi ellátását, mivel ez a tevékenység már extrém sportnak számít. Ugyanebbe a kategóriába tartozik a búvárkodás vagy a vízisíelés is.

A lakosság körében egyre terjed az éves biztosítás, aki sokat utazik, annak kifizetődőbb ezt választani. Viszont itt sem szabad megfeledkezni arról, hogy sok esetben a téli sportolásra külön kell biztosítást kötni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?