<p>Azoknak, akik az elmúlt évben lakást, családi házat, garázst, esetleg telket vásároltak vagy örököltek, nem egész két napjuk maradt arra, hogy benyújtsák ingatlanadó-bevallásukat. Idén sem érdemes késlekedni, hiszen ha ezt elmulasztják, büntetésre számíthatnak. A hatályos jogszabályok szerint a bevallást idén is január 31-ig azon településnek a helyi önkormányzatánál kell benyújtani, ahol az ingatlan található.</p>
Be kell vallani az új ingatlant
Aki postán küldi el a bevallást, annak ezt ajánlott levélben kellene megtennie, hogy később ne legyenek problémái a bizonyítással. Az űrlapokhoz hozzájuthatnak az önkormányzatok és a pénzügyminisztérium (www.finance.gov.sk) honlapján is. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az adózóknak gondot okoz az adóívek kitöltése. Ilyen esetben segítséget kérhetnek a községi hivatalban, a pontos utasításokat azonban a falvak és városok honlapján is közzéteszik. Aki személyesen látogat el a hivatalba, vigye magával az adásvételi szerződést, új ház esetén pedig az átadásról szóló végzést, a tulajdonlapot és természetesen a személyi igazolványát is. Ha az adóbevallást postán küldik el, ehhez a fent említett dokumentumok fénymásolatát kell csatolni, amit azonban nem kell közjegyzővel hitelesíteni.
Az adóbevallást nem szabad összekeverni a bejelentési kötelezettséggel. Ez utóbbit az ingatlan adásvételét követő 30 napon belül kell megtenniük a községi hivatalnál mindazoknak, akik ingatlant adtak el vagy vettek. Harmincnapos határidő érvényes az ingatlannal kapcsolatos egyéb változások bejelentésére is. Ha ezt elmulasztják, a község részéről büntetésre számíthatnak. Gyakran megtörténik, hogy az új tulajdonosnak még nincs meg a tulajdonlapja, miközben az ingatlant már használja, a kataszteri hivatalok ugyanis gyakran akár pár hónapot is késhetnek ennek kiadásával. Ez esetben az a dátum a mérvadó, amikor a kataszteri hivatalban hivatalosan átírták a tulajdonos nevét. Adót csak akkor indokolt fizetni, ha a kataszteri hivatal az elmúlt év végéig elküldte az ingatlan átruházásáról szóló szerződést és a tulajdonlapot. Ha ezt az elmúlt év végéig nem tette meg a hivatal, akkor idén még a régi tulajdonos fizet adót.
Problémás örökség
Akik ingatlant örökölnek, azoknak az adóbevallást csak akkor kell benyújtaniuk, ha az örökösödésről szóló döntés már tavaly életbe lépett. Ha az ingatlan az elhunyt kizárólagos tulajdonában volt, és az örökösödési eljárás még nem fejeződött be, az adót nem lehet kivetni. Ugyanakkor, ha az elhunyt valakivel közösen birtokolta az ingatlant, az adót a társtulajdonossal fizettetik meg. Az adóbevallást egyes esetekben azok sem kerülhetik el, akik ingatlant adtak el. Ez arra az esetre érvényes, ha az adott településen egyéb ingatlanjuk is volt, hiszen az eladott ingatlannal csökken az adó végösszege. Ugyanakkor, ha az adott településen más ingatlanjaik már nincsenek, akkor az eladást követően elegendő, ha a tulajdonosválást követő 30 napon belül ezt az illetékes városi vagy községi hivatalban bejelentik. Ha az ingatlan a házastársak közös tulajdonában van, a bevallást mindig csak az egyiküknek kell megtennie.
Adófizetés csak később
Magát az adót csak később kell kifizetni. A községek év közben az összes ingatlantulajdonos számára kivetik az adót. Ezt így természetesen azoknak is fizetniük kell, akik idén nem tettek adóbevallást. A községek által kiszabott díjat a fizetési felszólítás átvételét követő 15 napon belül kellene megtéríteni. Nagyobb összeg esetén a hivatal lehetővé teszi a részletfizetést. Az adó nagyságának meghatározása a községek hatáskörébe tartozik, így ez vegyes képet mutat. „Négyévnyi stagnálást követően a járási székhelyek többsége enyhén növelte az ingatlanadó mértékét” – nyilatkozta Róbert Kičina, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) ügyvezető igazgatója, aki szerint Szlovákiában idén átlagosan 13,5 százalékkal nőtt ez az adófajta, 2004-hez képet pedig már megduplázódott. Idén csak 4 város – Bártfa, Szinna, Rimaszombat és Rózsahegy – csökkentette az ingatlanadót, miközben 41-ben újabb növelésről döntöttek. Az ország egyes régiói között azonban jelentős eltérések vannak. Míg Szepsiben például a szlovákiai átlag alig 50 százalékának megfelelő adót vetnek ki, Pozsony egyes kerületeiben csaknem a hazai átlag dupláját kérik el az ingatlantulajdonosoktól. A városok és falvak idén is nyújtanak kedvezményeket az ingatlanadóval kapcsolatban. Hogy pontosan mekkorát, az községenként változik. Ha már tavaly kedvezményben részesültünk, és az elmúlt egy évben nem történt semmilyen változás, akkor idén ezt nem kell újra kérni.
Büntetés a késlekedőknek
Aki megfeledkezik az adózási kötelezettségéről, büntetést fizethet, ami minimum 5 euró, elérheti azonban a 3 ezer eurót is. Ne bízzunk abban, hogy az önkormányzatok úgysem jönnek rá a csalásra, hiszen ezek az ingatlan-nyilvántartásban minden változást ellenőrizni tudnak. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.