<p>Szeptember 7-én rendkívüli ülést tartanak az EU-országok mezőgazdasági miniszterei a tej rendkívül nyomott árszintjéhez vezető tejpiaci válság miatt – adta hírül az Európai Bizottság. </p>
Bajban a tejtermelők
Pozsony |
Enrico Brivio bizottsági szóvivő szerint az Európai Bizottság szükségesnek tartja a „tisztességes árak” biztosítását a tejtermelőknek, részletekbe azonban nem bocsátkozott azzal kapcsolatban, hogy milyen árszintet tekintene Brüsszel tisztességesnek. Azt mindenesetre elismerte, hogy javítani kell a termelők helyzetén. Mélyponton az árak„Míg egy évvel ezelőtt a tej literenkénti átlagos európai felvásárlói ára 40–42 cent volt, manapság ez már csak 37 cent” – nyilatkozta Ľubomír Jahnátek földművelés-ügyi miniszter, aki szerint Szlovákiában még ennél is rosszabb a helyzet. „Nálunk a felvásárlói ár 27 centre esett vissza, ami 10 centtel marad el az egy évvel korábbitól” – mondta Jahnátek. Milan Semančík, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) elnöke szerint azonban a vásárlók – az üzletláncok furcsa árpolitikája miatt – ezt már kevésbé érezték meg. Míg a tej felvásárlói ára 20 százalékkal csökkent, és ennyivel olcsóbban adták a tejet az üzletláncoknak a feldolgozók is, az üzletekben csupán 5 százalékos áresést regisztráltak. Csökkenő keresletAz Európai Bizottság szerint a tejpiaci válság egyik oka a csökkenő kereslet a nagyon jelentősnek számító kínai exportpiacon. Tovább rontott a helyzeten az EU-országok mezőgazdasági termékeivel szemben érvényesített orosz embargó. A brüsszeli testület ugyanakkor úgy véli, hogy a tejpiac kilátásai hosszú távon jók. Az európai tejtermelők ernyőszervezete szeptember 7-én, a rendkívüli agrárminiszteri tanácskozás napján demonstrációt szervez Brüsszelben, követelve olyan uniós válságmechanizmusok életbe léptetését, amelyek legalább a termelői költségeket fedező tejárakat eredményeznek. Az unióban ez év elején szűnt meg a tej termelési kvótája. Jahnátek szerint Szlovákia a szeptemberi találkozón a kvóták újbóli bevezetését javasolja majd. „Tudjuk, hogy a kvóták idővel végleg megszűnnek, az orosz válság megoldásáig azonban részben enyhíthetnének az ágazaton” – vallja a tárcavezető. „Ha nem javul a helyzet, az elkövetkező időszakban az 526 szlovákiai tejtermelő közül akár minden tizedik felszámolhatja a vállalkozását” – állítja Semančík.(vlv, SITA, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.