Az RWE ügyvezető igazgatója a Nabucco szükségességéről

Berlin |

<p>A Nabucco-földgázvezeték megvalósításának szükségességéről írt cikket a Financial Times Deutschland című üzleti napilap keddi számában Stefan Judisch, a Nabucco-konzorciumban 16,67 százalékkal részt vevő német RWE energiaipari konszern ügyvezető igazgatója.</p>

A bevezetőben Stefan Judisch Max Frisch svájci írót idézte, aki egy ízben arról írt, hogy egy válságnak produktív hatása is lehet. Azt ugyanis egy lehetséges katasztrófa mellékhatásaként kell értelmezni. Az igazgató szerint az orosz-ukrán gázkonfliktus után Európának ezt a tanácsot kell megfogadnia. Minden válság egyben esélyeket is kínál, mint ahogy a legutóbbi is - hangoztatta a cikkíró.

Németország és Európa gázellátása - mint fogalmazott - egyáltalán nem magától értetődő. Az ellátás biztonsága érdekében pedig határozott cselekvésre van szükség - írta Stefan Judisch, emlékeztetve arra, hogy Németország gázszükségletének 83 százalékát, Európa pedig mintegy 60 százalékát importálja, s ez a tendencia csak erősödik. Az orosz-ukrán konfliktus legutóbbi eszkalálódása pedig jó alkalmat nyújt ahhoz, hogy új fejezetet nyissanak Németország és Európa gázellátásában, s ehhez a fejezethez tartozik a Nabucco-vezeték is.

Stefan Judisch szerint ebből kiindulva bizalmon alapuló kapcsolatokat kell kiépíteni azokkal az országokkal, amelyek Európa energiaellátási partnereiként fontos szerepet tölthetnek be. Ezek sorában említette a Kaszpi-térség országait, Azerbajdzsánt, Türkmenisztánt és Kazahsztánt, de Irakot is. Hosszú távon ugyanakkor Európa valószínűleg nem engedheti magának meg az Iránnal való energiapartnerség kizárását sem - tette hozzá, előfeltételként említve ugyanakkor a teheráni politikai viszonyok megváltozását.

Az RWE ügyvezető igazgatója szerint a kaszpi országok és a közép-keleti államok gázkészletei hatalmasak. Megközelítőleg kétszer olyan nagyok, mint az oroszországi készletek. S a Nabucco-vezeték ezt az "új" gázt továbbítja majd Európába - írta Stefan Judisch, hangsúlyozva, hogy az RWE mellett a tranzitországok, Törökország, Bulgária, Románia, Magyarország és Ausztria vállalatai vesznek részt a terv megvalósításában. "Arra számítunk, hogy az elkövetkező hónapokban kormányközi megállapodás születik a tranzitországok között, ami szilárd jogi alapokat teremt a vezeték megépítéséhez és üzemeltetéséhez" - írta az igazgató, aki szerint a finanszírozás nem jelent problémát. Judisch ennek kapcsán arra emlékeztetett, hogy a vezeték költségei a jelenlegi tervezések alapján mintegy 8 milliárd euróra rúgnak, de az acélárak csökkenése miatt valószínű, hogy ez az összeg még lefelé korrigálható.

Stefan Judisch ugyanakkor arra is figyelmeztetett: a hagyományos partnereknek jelezni kell, hogy noha az európai országok új kapcsolatokra törekszenek, nem kívánnak lemondani a régi partneri viszonyról sem, amennyiben az valóban megbízható. Németország, Európa és Oroszország  az első januári napok irritációja ellenére sem tévesztheti szem elől, hogy kölcsönösen egymásra vannak utalva. "Éppen ezért nem lehet versengés a Nabucco, a balti-tengeri vezeték és más projektek között" - vélte az RWE igazgatója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?