A korona nyári gyengélkedése után, amikor még Szlovák Nemzeti Bank is kénytelen volt beavatkozni, késő ősszel egyre magasabbra és magasabbra tört. Az elemzők ezt a szlovák gazdaság, a szintén rekordmértékű, 9,8%-os negyedéves növekedésével magyarázták.
Az döntött jól, aki tavaly bízott a koronában
A korona nyári gyengélkedése után, amikor még Szlovák Nemzeti Bank is kénytelen volt beavatkozni, késő ősszel egyre magasabbra és magasabbra tört. Az elemzők ezt a szlovák gazdaság, a szintén rekordmértékű, 9,8%-os negyedéves növekedésével magyarázták. Ez a tény pozitívan befolyásolta a folyamatokat, de legalább ennyire fontos volt a külső környezet javulása is, ami nélkül Szlovákia, önmagában bármennyire is hatékony, nem tudna sikeres lenni. Ebben az időszakban nemcsak Szlovákia, hanem a többi visegrádi ország, többek között a gyengélkedő Magyarország valutája is, jelentősen erősödött. A szlovákiai kisbefektetők preferenciái egyre inkább hasonlítanak a fejlett gazdaságokban élőkéhez, ami többek között azt is jelenti, hogy egyre többet fektetnek részvényalapokba. Ezek alapján a tőzsdék kiváló teljesítményének örülni is lehetne, viszont a korona erősödése sokat visszavett a valós hozamokból. A dollár alapú befektetések a korona erősödése és az amerikai valuta gyengülése miatt még tovább veszítettek értékükből. Jó hír viszont, hogy a szlovák államkötvények magukra találtak és most már jobban teljesítettek, mint a pénzpiaci alapok, ez a tendencia folytatódni is fog. Ami a befektetési jegyek eladásait illeti, úgy néz ki, visszalendült az inga. A hetente több százmilliós értékesítésből a kötvényalapokat kivéve minden más alapfajta profitált. Éves szinten azonban a tiszta eladások mintegy 2 milliárd korona körül voltak, mind értékben, mind volumenben elmaradtak az előző évekéitől.
Pár év után ismét nőtt a lekötött betétek aránya a megtakarítási formák között. Ennek oka, hogy a központi banki emelések végre meglátszódnak a betéti kamatokban is, illetve a kereskedelmi bankok kevesebbet kötelesek befizetni a betétvédelmi alapba. Végül nem szabad megfeledkezni az inflációról sem. Az utóbbi időszak 4,3%-os rátája miatt konzervatív befektetésekkel még mindig nem lehetett reális hasznot elérni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.12.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
2008. 06.12.
Országhatárokon átívelő Pozsony kisugárzása
2008. 06.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.