Az aszálykárok enyhítését követelik a gazdálkodók

Dunaszerdahely |

<p>A szlovákiai gazdálkodók elégedetlenségüket fejezték ki amiatt, hogy a kormány mindmáig nem folyósította az aszálykárok enyhítésére szánt pénzösszegeket.</p><div>&nbsp;</div>

Simon Zsolt volt földművelésügyi miniszter ötmillió eurót javasolt az őstermelők megsegítésére, a tárca egykori államtitkára, Csicsai Gábor ennek tízszeresét.

A dunaszerdahelyi székhelyű Szlovákiai Agrárkamarába tömörülő gazdálkodók október elején Ľubomír Jahnátek földművelésügyi miniszternek címezve nyílt levelet fogalmaztak meg, amelyben nehezményezték, hogy „az agrárszektorban tevékenykedő önkormányzati és állami szervek ölbe tett kézzel figyelik, az aszály következtében mint növekednek az állattenyésztési ágazat belépő költségei”. Mivel a hús és a tej felvásárlási ára stagnál, az őstermelőknek nem marad más választásuk, mint hogy – a túlélés érdekében – felszámolják a sertés-, szarvasmarha- és baromfitenyészeteket. „Felszólítjuk a kormányt, illetve a mezőgazdasági minisztert, hogy sürgősen terjesszék elő az állattenyésztési ágazat, illetve az ezen belül tevékenykedő őstermelők megmentésének tervét” – áll a Szlovákiai Agrárkamara vezetősége által szignált levélben. Az aszálykárok enyhítésére tett javaslatot a parlament földművelésügyi bizottságának ülésén Simon Zsolt (Híd) parlamenti képviselő is, rámutatva: a Szlovák Földalap (SPF) 9,6 millió eurós haszontöbblettel zárta a tavalyi évet; ebből ötmilliót a gazdálkodók megsegítésére, illetve az európai uniós alapok lehívásának elősegítésére kellene átcsoportosítani, míg 4,6 millió euró a tartalékalapba kerülne. Ez a lépés a földművelésügyi tárca és a gazdálkodók javát egyaránt szolgálná, közölte Simon a TASR hírügynökségnek nyilatkozva. A tárca volt államtitkára, Csicsai Gábor (Híd) parlamenti képviselő szerint ötmillió euró közel sem elegendő az aszálykárok enyhítésére, a szakember szerint ennek legalább tízszeresére lenne szükség. „Sajnos mindenki megfeledkezik arról, hogy az aszály nemcsak az élelmezésre szánt termények hozamát csökkentette, hanem elsősorban az állattenyésztés fennmaradását sodorta veszélybe – mondta. – A tömegtakarmányok, azon belül is a fehérjetartalmú takarmányok hozama alig éri el az 50 százalékot, ami elsősorban a tejtermelés gazdaságosságára lesz negatív hatással. A helyzetet rontja, hogy az idei évre tervezett támogatások nagysága 10 százalékkal csökkent, minek következtében az állattenyésztési ágazat az év végére veszteséget fog termelni. Jogosan kérdik a gazdálkodók, érdemes-e még Szlovákiában tejet termelni, ha az állam ilyen mostohán bánik velük. Azt hallják, hogy az üzletek polcain kevés a hazai élelmiszer, a minisztérium viszont ignorálja az állattenyésztési ágazat igényeit.” Csicsai Gábor szerint „50 millió euró megoldaná az ágazat problémáit erre az évre”; a kormány ennyi pénzt készül befektetési támogatások címén kifizetni körülbelül négyezer, már meglévő munkahely fenntartására, miközben a Szlovákiában tevékenykedő mintegy 15 ezer őstermelő 75 ezer embernek ad munkát. (TASR, la)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?