Átalakulóban a kereseti arányok

Budapest. Napjaink egyik legaktuálisabb kérdése az EU-ba való belépés hatása az új tagországok gazdasági és szociális fejlődésére. Az 10 új tagország egyike Magyarország, amely a keresetek terén messze megelőz bennünket. Ennek dacára érdemes megvizsgálni déli szomszédunk bértendenciáit, hiszen némi késéssel ránk is ez várhat.

Az Európai Unió többi új tagállamához hasonlóan az átlagkereset Magyarországon is jóval az uniós szint alatt található. A visegrádi országokkal összehasonlítva Magyarországot megelőzi Lengyelország, viszont a magyar alkalmazottak átlagban 1,18%-kal keresnek többet, mint a csehek és 44,22%-kal többet, mint szlovákiai foglalkoztatottak. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó nominális átlagkeresete 2004 első negyedévében 140 700 Ft (22 512 Sk) volt, miközben a versenyszférában a volumen lényegesen kisebb (132 636 Ft), mint a költségvetési ágazatokban (160 461 Ft).

A költségvetési szférában jelentkező magasabb bérek egyrészt a kormány bérpolitikájának, másrészt az alkalmazottak magasabb iskolavégzettségi szintjének köszönhetőek. A versenyszférában a legjobban fizetett munkahelyek a pénzügyi, az információs szektorban és a gyógyszeriparban találhatóak. Az egyes ágazatok alsóbb és felsőbb szintjein jelentős eltérések tapasztalhatók az alapfizetések terén. A vállalkozási szférában foglalkoztatott személyek valós munkabérei a hivatalos, statisztikailag kimutatott bérek többszörösét is elérhetik (a szürke ill. fekete gazdaság működésének következtében).

Jelenleg a vállalkozási szférában foglalkoztatottak 30%-a külföldi tulajdonú cégnél áll alkalmazásban. A külföldi és vegyes tulajdonban levő vállalatok 45%-kal magasabb fizetést kínálnak, mint a 100%-os magyar tulajdonban levőek. A fizikai állományúak körében az átlagosnál kisebbek az eltérések, míg a nagyobb bérkülönbségek a kvalifikáltabb beosztotti munkaerőnél és a vezetőknél tapasztalhatóak. Bérkülönbségek nemcsak a tulajdonosi összetétel, hanem a vállalat nagysága szerint is megfigyelhetőek. A 300 és több alkalmazottat foglalkoztató cégeknél a bérek 30-35%-kal magasabbak, mint az 5-20 fő között foglalkoztató intézmények esetében.

A vállalkozói szférában néhány éve kialakult a régiók három csoportja. A legnagyobb keresettel a központi régió, ezen belül is Budapest rendelkezik. A második csoportot a Nyugat- és Közép-Dunántúl képezi, ahol a keresetek az országos átlag körül mozognak. A harmadik, legszegényebb csoportot az ország többi része, vagyis Dél-Dunántúl és Kelet-Magyarország alkotja. Ezen utolsó csoportban a bérkülönbségek mértéke elhanyagolható. A keresetek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legalacsonyabbak. Ha az országos átlagot 100-nak tekintjük, akkor a vállalkozói szférában Budapesten az átlagbér 116,8, a sereghajtó Észak-Alföldön pedig 87,9.

A férfiak keresete 40%-kal haladja meg a nőkét: 2003 decemberében a férfiak átlagos jövedelme 138 262 Ft, a nőké 94 356 Ft volt. Ezen kívül beigazolódott az a feltevés is, hogy a férfiak keresete 36-45 éves korhatár után csökken, míg a nőké a korra való tekintet nélkül növekszik. A nemek szerinti bérkülönbségek legérzékelhetőbbek Budapesten (56 000 Ft), legkisebbek az Alföldön (28 000 Ft).

A juttatások formája és mértéke szerint a vállalatokat 3 csoportra oszthatjuk. Az első csoportot azok a cégek képezik, amelyek csak a leggyakoribb juttatási formákat kínálják, egyesek figyelmet szentelnek a nyugdíj-előtakarékosságnak is. Ide tartoznak a költségvetési szféra intézményei, ahol a szakszervezetek tevékenysége erős. A második csoportba sorolhatók azon vállalatok, amelyek a modern juttatásokra, elsősorban az egészségmegőrzés támogatására koncentrálnak. Ebbe a csoportba tartoznak a nagy létszámú, jó gazdasági eredményeket elérő vállalatok. A minimális juttatásokat (étkezési hozzájárulás, tömegközlekedés támogatása) nyújtó cégek képezik a harmadik csoportot. Ide tartozik a vállalatok 40%-a, melyeknek nem elsődleges célja az alkalmazottak megtartása.

Előzetes számítások szerint a magyar bérszint 35 év múlva éri el az uniós átlagot. A Magyarországon működő cégek egyre több figyelmet szentelnek az alkalmazottak ösztönzésének. Igyekeznek őket nemcsak klasszikus eszközökkel – béremeléssel motiválni, de különböző juttatások formájában is. Fokozatosan átveszik a nyugaton már gyakori bérezési rendszereket, mint például a Cafeteria módszert, amelynek lényege: a cégek éves keretösszeget juttatnak a dolgozóiknak, akik különböző formákból szabadon állíthatják össze saját dotációs csomagjukat. (Trexima, ú)

Juttatások sokasága az alkalmazottaknak

Budapest. A magyar nagyvállalatok körében végzett felmérés bebizonyította, hogy a középvezetőknek nyújtott juttatások az alapbér 20%-át teszik ki, a felsővezetők esetében ez az arány 30%-os. A leggyakrabban használt juttatások, melyhez minden alkalmazott hozzájut, az étkezési hozzájárulás (96,8%), és a tömegközlekedés támogatása (84,5%). Szintén gyakori jutalmazási eszközök az oktatás támogatása (79,3%), segélyek nyújtása (67,3%), önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás (52,2%), a lakás- (45,8%) illetve az üdülés támogatása (43,4%). (T)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?