Alacsony a minimálbér

Pozsony |

<p>A munkaadók és a szakszervezetek között a napokban éles vita bontakozott ki a jövő évi minimálbérről. A munkaadók ragaszkodnak a mostani, 327 eurós összeghez, a szakszervezetek 340 eurót szeretnének, a munkaügyi tárca pedig 337,7 eurót javasol. Az Eurostat legújabb felmérése szerint ugyanakkor továbbra is nálunk fizetik az egyik legalacsonyabb minimálbért az Európai Unióban.</p>

Az Eurostat nem közöl rendszeresen statisztikákat a tagállamokban alkalmazott minimálbérről, csak időszakosan gyűjti össze az adatokat. A néhány napja közölt idei második vizsgálatból összefoglalva az derül ki, hogy a 327 eurós szlovák minimálbér a nyolcadik legalacsonyabb az egész Európai Unióban. Ennél kevesebbet csak Magyarországon, Csehországban, Romániában, Bulgáriában és a balti államokban fizetnek. Magyarországon az Eurostat szerint 323,17 euró a havi minimálbér. A régióban 20–30 eurós különbségek vannak, a cseh bérminimum például 312 euró, míg a lengyelek minimum 353 eurót keresnek, viszont Romániában mindössze 157,26 euró a kötelezően előírt fizetés, amivel csak a bolgár 148,28 eurót előzi meg. A balti országok közül Észtország jár az élen 290 eurós minimálbérével, Lettországban 287 euró, míg Litvániában 231,7 euró a kötelezően előírt fizetés. A régióhoz sorolható még Horvátország, ahol a 373,41 eurós havi minimálbér magasabb a szlováknál is. Földrajzilag ugyan közel van hozzánk, de a minimálbér tekintetében már felzárkózott Nyugat-Európához Szlovénia, ahol 763,06 eurót írnak elő a törvények.

A hivatalos adatok szerint az Európai Unión belül Luxemburgban a legmagasabb a kötelezően előírt minimálbér, ott több mint 1800 eurót kell fizetni egy dolgozónak. Mögöttük a dobogón nagy a tülekedés: a belga 1472,42 eurós minimálbér alig előzi meg az ír 1465,81 eurót, a holland 1456,20 eurót és a francia 1425,67 eurót. Nagy-Britanniában ugyan csak minimális órabér van előírva, de az Eurostat adatai szerint átlagos munkaidővel ez havi 1244,42 eurót jelent. Az eurózóna perifériáján lévő országok közül Görögországban legalább 683,76 eurót kell fizetni.

Érdemes hozzátenni, hogy sok országban egyáltalán nem létezik a minimálbér fogalma, a Menedzsment Fórum hírportál elemzése szerint így például Németországban vagy Ausztriában sincs előírva, mennyi a kínálható legalacsonyabb fizetés. Hasonló a helyzet Olaszországban és Dániában is, illetve a skandináv államokban, Finnországban és Svédországban sem ismerik a minimálbér fogalmát. Az EU-n kívüli országok közül Svájcban az Eurostat adatai szerint szintén nincs minimálbér, Törökországban a szlováknál valamivel magasabb, 411,89 euró a kötelezően előírt bérminimum, míg az Egyesült Államokban 998,15 eurót kell fizetnie a munkaadónak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?