<p>A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) idén a kedvezőtlen természeti feltételek mellett gazdálkodó hegyaljai régiók támogatását tartja az egyik legfontosabb feladatának. A Szlovákiai Agrárkamara (AKS) ezzel nem ért egyet. Melyik szakmai szervezet képviseli valójában a magyarlakta járások gazdálkodóinak az érdekeit?</p>
Agrárkamarák szócsatája
A kedvezőtlen természeti feltételek között gazdálkodók problémáit az agrárkamara idén az eddigieknél is rugalmasabban és hatékonyabban szeretné orvosolni – nyilatkozta lapunknak Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője. Szerinte a hegyaljai régiókban gazdálkodóknak ugyanis komolyabb termelési problémákkal kell megküzdeniük, mint a síkvidéken termelőknek.
Változtak a feltételek
„Épp a kedvezőtlen természeti feltételek között gazdálkodók a 2014–2020-as időszak közös európai agrárpolitikai vidékfejlesztési programjának a legnagyobb vesztesei, mivel az új előírások szerint változott a pénzelosztás kulcsa. Kamaránk számára ezért kulcsfontosságú az említett gazdák támogatása” – erősítette meg Holéciová.
Fenntartható fejlődés
Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara (AKS) elnöke nem ért egyet az SPPK érvelésével a kedvezőtlen természeti viszonyok között gazdálkodók kiemelt támogatásáról. „Tulajdonképpen 650 ezer hektárnyi területről van szó. Miért nem szorgalmazzuk kötelezően az egy hektárra jutó állategységet vagy az egy hektárra eső foglalkoztatottságot? Hiszen csakis az ilyen gazdálkodási feltételek képesek fenntartani a vidéket” – vallja Patasi. Szlovákia mezőgazdasági és vidékfejlesztési politikájában az Európai Unió szakbizottsága komoly megkötéseket szabott, és így is nehezen fogadta el a javasolt támogatások nagyságrendjét. Vannak országok, amelyek meghatározták a maximális területnagyságot, amelyet túllépve a gazdálkodók már nem jogosultak a támogatásra. Ez 350 hektár.
Bajban az állattenyésztők
„Szlovákiában vannak egyéb földterületek is, ahol a gazdálkodóknak nagyon komoly megkötésekhez kell igazodniuk ahhoz, hogy megkapják az alaptámogatást. Például az úgynevezett sebezhető területeket említeném, együttesen mintegy 350 ezer hektárról van szó. Ezeken az állattartás is komoly megkötéssel párosul. Vagyis az állattenyésztési ágazat megtartása az egyik legkomolyabb probléma országunkban” – mondta Patasi Ilona.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.