A terroristák új fegyvere a kőolaj

Bejrút. A nemzetközi piacokon a hétvégén tovább csökkent az olaj ára azután, hogy múlt csütörtökön az Olajexportáló Országok Szervezete (OPEC) bejrúti megbeszélésén bejelentették: napi 25,5 millió hordóra növelik a kitermelést. A folytatódó terrormerényletek azonban bizonytalan jövőt vetítenek előre.

Május 12-e óta most először esett 36 dollár alá a kőolaj hordónkénti ára. Az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet korántsem tekinthető stabilizáltnak. Az árakat a világ olaj iránti kereslete húzza. Európában, Japánban és hihetetlen sebességgel fejlődő Kínában is egyre nagyobb az olaj iránti kereslet. Az OPEC számításai szerint a 2002-es napi 77 millió hordós igény 2004-re átlagosan 80,4 millióra nő. A legnagyobb fogyasztó, Egyesült Államok pedig továbbra is nagyvonalúan bánik az üzemanyaggal: az átlag amerikai továbbra is nagy fogyasztású autóval jár.

Ezzel együtt a kereskedők arra figyelmeztetnek, hogy a közel-keleti nyersanyag-szállítások nem biztonságosak, és a legnagyobb termelőnek számító Szaúd-Arábiában ingatag a belpolitikai helyzet. Az al-Kaida terrorszervezet új stratégiája ugyanis világgazdaság egészét akarja megroppantani. A hatalomátadás, a lassú konszolidáció irányába haladó Irak láttán az iszlám szélsőségesek egyre inkább Szaúd-Arábiára, illetve – az „olajért hitetlenek vérét” stratégiájukkal – a nemzetközi olajpiacok megzavarására összpontosítanak. Az al-Kaida és a szélsőséges iszlámista terrorszervezetek az őskonzervatív királyságot szemelték ki, hogy terrorcselekményekkel megrendítsék az al-Szaud-család hatalmát. Megbuktatnák a monarchiát, és egy iráni típusú, fundamentalista, Nyugat-ellenes rezsimet vezetnének be. Washington az elmúlt években érzékelte ennek a veszélyét, ezért a stratégiai szövetséges szerepét az ingatag Szaúd-Arábia helyett Irakra osztaná.

Az elmúlt héten felerősödtek az összehangoltnak látszó akciók, amelyek célpontjai az olajtermelésben kulcsszerepet játszó külföldi szakértők, munkások. A Financial Times úgy tudja, hogy 35 ezer amerikai és körülbelül ugyanennyi brit olajipari szakember dolgozik Szaúd-Arábiában; az olajkutaknál, csővezetékeknél a kétkezi munkát is külföldiek, Fülöp-szigetekiek, indiaiak végzik harmadannyi bérért, mint a helyiek. Bin Ladenék láthatóan átfogó akciókba kezdtek a Nyugat gyenge pontja, a közel-keleti olajtól való függés kihasználására. Céljuk, hogy: 1. a közel-keleti olajtermelés megzavarásával, az olajárak még magasabbra hajszolásával megrendítsék a Nyugat, mindenekelőtt Amerika gazdaságát, 2. a megszerzett olajjövedelmekből finanszírozhassák nyugati civilizációellenes terrorháborújukat. Az elmúlt évtizedben éppen Szaúd-Arábia volt a szélsőséges iszlámista mozgalmak melegágya – a 2001. szeptemberi, Amerika elleni terrortámadást is gyakorlatilag ennek az országnak az állampolgárai hajtották végre. A szaúdiak konzervatív társadalomfelfogása, az iszlám vallás szélsőséges, vahabita válfajának gyakorlása kedvező terepet kínált a szaúdi származású Bin Ladennek és cinkosainak. (fn, mti, g)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?