A mélyrepülés lehúzhatja a koronát is

Budapest. Tegnap folytatódott a forint árfolyamának mélyrepülése. A folyamaton a Magyar Nemzeti Bank és a pénzügyminisztérium közös nyilatkozata sem segített.

Budapest. Tegnap folytatódott a forint árfolyamának mélyrepülése. A folyamaton a Magyar Nemzeti Bank és a pénzügyminisztérium közös nyilatkozata sem segített. A közlemény szerint a forintárfolyam gyengülése kedvezőtlenül hat a magyar gazdaságra, míg a korábban kialakult átlagos kurzus összhangban van a gazdaság hosszú távú fejlődésével. A tárca és a jegybank úgy véli, hogy a fizetési mérleg egyensúlyának javulásához nincs szükség a gyengébb árfolyamra, amely az inflációs célok elérését veszélyezteti. Az állásfoglalás szerint a magyar gazdaságpolitika alapvető célja a 2008-as eurózóna csatlakozás, amelyet a maastrichti kritériumok teljesítése révén lehet elérni. A dokumentum leszögezi: a javuló gazdasági alapok helyre fogják állítani a piaci bizalmat, ezt elősegíti majd a 2004. évi költségvetés céljainak elérése is, amelyet az átmenetileg kedvezőtlenebbé vált pénzpiaci feltételek mellett is következetesen betart a pénzügyi tárca. Az elsősorban spekulatív folyamatokra visszavezethető forintgyengülést először november 28-án szerette volna megállítani a magyar jegybank, amikor is rendkívüli ülésén azonnali hatállyal, 9,50 százalékról 3 százalékponttal, 12,50 százalékra emelte a jegybanki alapkamatlábat. Járai Zsigmond bankelnök akkor azt mondta: csak átmeneti jelenségnek tartja a forint gyengeségét, ezért „nem túl ideges”, és Medgyessy Péter miniszterelnök is nyugtatta a piacokat. Szakértők szerint a kamatemelés vélhetően stabilizálja a forint árfolyamát, de hosszabb távon akár súlyos károkat is okozhat. Egyelőre viszont úgy tűnik, a forint gyengülését a radikális kamatemelés sem tudja megállítani. A pénzügyminisztériumnak tehát egy időre fel kell adnia a 250-260 forintos eurókurzusról szőtt álmait. A magasabb kamat máris drágábbá tette Magyarországon a lakossági hiteleket, ezzel párhuzamosan a betéti kamatok is nőnek. A forint pozícióvesztése az egész visegrádi térségre negatív hatást gyakorol, vagyis a cseh és a szlovák korona, továbbá a lengyel zloty árfolyamát is gyengíti.

A valutaváltást szintén megdrágította a forint árfolyamának gyengülése. A budapesti belvárosi pénzváltók többsége tegnap délelőtt már reagált a hétfői és kedd reggeli eseményekre. Van olyan cég, ahol közel 280 forintért adták az eurót. A váltási korlátozás nélkül dolgozó cégek 258 és 264 forint közötti áron vették az eurót, és 266, illetve 277 forint közötti áron adták el a közös valutát. A dollár vételi árfolyama 216 és 220 forint között, eladási árfolyama pedig 221 és 231 forint között mozgott. Hétfő napközben 271 forintot, este pedig már 274-et ért egy euró. (m, FN, O-O)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?