A legveszélyesebb foglalkozások

Pozsony |

<p>Hivatásos sofőr, esztergályos, kohász, építőipari segédmunkás &ndash; manapság ezek a legveszélyesebb állások Szlovákiában. A munkaügyi felügyelőség most közzétett jelentése szerint tavaly az említett munkakörökben dolgozókat érte a legtöbb súlyos munkahelyi baleset.</p>

A halálos munkahelyi balesetek száma Szlovákiában tavaly nem változott. 2012-höz hasonlóan az elmúlt évben is 53-an vesztették életüket munkahelyi kötelességeik teljesítése közben. A munkahelyi felügyelőség szerint a súlyos egészségkárosodással járó balesetek esetében még javult is a helyzet. Tavaly 156 ilyen esetet regisztráltak, csaknem 7 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A leveszélyeztetettebb alkalmazottaknak a hivatásos sofőrök, vagyis a busz- és kamionvezetők számítanak. A súlyos munkahelyi balesetet szenvedők ötöde közülük kerül ki. A sorban a fémmegmunkálók, kohászok és gépipari alkalmazottak következnek, több mint 10 százalékos aránnyal. Az iparban dolgozó segédmunkások esetében ez 9, a bányászok és az építőipari segédmunkások esetében pedig nem egész 8 százalék. Mindezt figyelembe véve, nem számít meglepetésnek, hogy a munkahelyi balesetben megsérült vagy elhalálozott alkalmazottak több mint háromnegyede férfi volt, az említett ágazatokban ugyanis ők dominálnak. A nők aránya ezzel szemben a 23 százalékot sem érte el. Az 53 halálos munkahelyi baleset közül a munkahelyi felügyelőség csak egy olyan esetet regisztrál, amikor egy nő vesztette életét. Jelentős különbségek vannak azonban az életkor tekintetében is. A legtöbb baleset az 50 és 60 év közötti korosztályt érinti, míg a fiatalok körében ez az arány alacsonyabb. A munkahelyi felügyelőség azt is megvizsgálta, hogy mi a leggyakoribb oka a baleseteknek. Eszerint minden harmadik balesetet szenvedett alkalmazott szerencsétlenül esett el vagy lezuhant valahonnan. Közlekedési eszközben az ötödük sérült meg, 17 százalékuknak az általuk használt gép okozott sérülést, 13 százalékukra pedig ráesett valami, vagy egyszerűen csak nehezet emeltek. A munkahelyi balesetek többségéért már 2012-ben is az alkalmazottak figyelmetlensége volt a felelős, tavaly ráadásul ez az arány még nőtt is. 2012-ben a munkáltató felelősségét a halálos balesetek 23 százalékánál sikerült bebizonyítani, ami az elmúlt évre 11 százalékra esett vissza. A súlyos baleseteknél ugyanez 22,16-ról 21,79 százalékra csökkent. (mi, TASR)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?