A Gazprom tervei miatt Szlovákia több tízmillió eurótól eshet el

Az orosz Gazprom gázexportőr az orosz–ukrán konfliktus mi-att továbbra is mindent meg-tesz annak érdekében, hogy az európai országokba irányuló gázszállítások elkerüljék Uk-rajnát, ami Szlovákiának is hatalmas károkat okozna. A katasztrófa akár már három éven belül beüthet.Pozsony/Moszkva.

Az orosz Gazprom gázexportőr az orosz–ukrán konfliktus mi-att továbbra is mindent meg-tesz annak érdekében, hogy az európai országokba irányuló gázszállítások elkerüljék Uk-rajnát, ami Szlovákiának is hatalmas károkat okozna. A katasztrófa akár már három éven belül beüthet.

Pozsony/Moszkva. A szlovák politikusok az elmúlt időszakban ugyan elsősorban az Északi Áramlat kibővítésével riogattak, de nem ez jelenti az egyetlen veszélyt, ami Szlovákiának súlyos veszteségeket okozna. A Gazprom tavaly nyáron jelentette be, hogy Északi Áramlat 2 néven új gázvezetéket épít a Balti-tenger alatt, amely évi 55 milliárd köbméter gázt továbbíthat Oroszországból Németországba, vagyis nagyjából ugyanannyit, mint az Északi Áramlat már működő ága.

Déli kerülő

A most nyilvánosságra került információk szerint a Gazprom fel akar melegíteni egy korábbi gázvezeték-építési tervet, amellyel kiépíthetné az Ukrajnát délről elkerülő gáztovábbítási útvonalat. A társaság dél-európai országoknak „udvarol” annak érdekében, hogy kormányaikat és energiaszolgáltatóikat rávegye egy új vezeték közös lefektetésében való részvételre – derül ki a Reuters híréből. Az orosz gázmonopólium mindenáron ki akarja iktatni az ukrán tranzitot, amelyen keresztül Szlovákiába is eljuttatja az energiahordozót.

A vállalat kezd kifutni a lehetőségekből, miután kénytelen volt feladni a Déli Áramlat tervét, amely a Fekete-tenger fenekén szállított volna gázt Oroszországból Bulgáriába, majd tovább Európa közepébe, illetve az ezt kiváltani hivatott török áramlatot, amely Bulgária helyett a török tengerpartot célozta volna meg. Az előbbi projekt az EU ellenállásán bukott meg, ugyanis Brüsszel az érvényben levő uniós szabályozás alapján nem engedélyezte, hogy a vezeték és az abban áramló gáz kizárólag egy cég (ez esetben a Gazprom) tulajdonában legyen. A török áramlatot az Ankara és Moszkva között az orosz harci repülőgép lelövése miatt megromlott viszony miatt tették lapátra.

Az orosz cég március elején új kezdeményezéssel állt elő, nevezetesen az olasz Edison és a görög DEPA energiaszolgáltatókkal közösen fektetne le egy vezetéket a Fekete-tenger fenekére, amely aztán Törökország érintésével Görögországon át Olaszországig vinné az energiahordozót. A török áramlattól lényegesen eltér a terv, azt ugyanis úgy hirdették meg, hogy a Gazprom elszállítja a gázt a török–görög határra, miközben ezzel egyidejűleg leállítja az ukrán tranzitot. Az európai országok azután oldják meg a továbbszállítást, ahogy akarják.

Súlyos érvágás

Az oroszok gázipari tervei pár éven belül súlyos érvágást jelenthetnek Szlovákiának is. A gázszállítás szempontjából ugyanis jelentős tranzitországnak számít, ami évente több tízmillió eurót hoz az államkasszába. A szlovák Eustream gázszállító társaság profitja 2014-ben elérte a 334 millió eurót, a Finstat.sk portál szerint a cég így Szlovákia második legnyereségesebb társasága. További következménye lehet a terv megvalósulásának, hogy ha az oroszok kiiktatják az ukrán tranzitot, akkor a kelet-közép-európai országoknak is ki kell építeniük az ezt helyettesítő, nyugatról keletre, illetve délről északra futó csőkígyókat.

Három évünk maradt

A Gazprom 2019-ig akar eredményt elérni, mert akkor jár le az ukrán partnereivel kötött hosszú távú gázszállítási megállapodása. Alekszandr Medvegyev, az orosz Gazprom állami gázmonopólium vezérigazgató-helyettese már régebben megerősítette, hogy 2019-ben lejár az a Kijevvel kötött szerződés, amely szerint most az orosz gázt Ukrajnán keresztül szállítják az európai országokba. „Utána semmiféle tranzitról nem lehet szó Ukrajnán keresztül” – nyilatkozta Medvegyev. (vlv, TASR, napi.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?