A gallok már megint rossz példával járnak elöl

Luxembourg. Az eurócsoport tagjai közül mára egyedül Franciaország nem vállalt kötelezettséget arra, hogy már 2003-tól évente a bruttó hazai össztermék (GDP) 0,5%-ának megfelelő mértékben csökkenti államháztartása szerkezeti tényezőkkel összefüggő hiányát.

Luxembourg. Az eurócsoport tagjai közül mára egyedül Franciaország nem vállalt kötelezettséget arra, hogy már 2003-tól évente a bruttó hazai össztermék (GDP) 0,5%-ának megfelelő mértékben csökkenti államháztartása szerkezeti tényezőkkel összefüggő hiányát. Az euróövezeti pénzügyminiszterek legutóbb Luxembourgban tartott ülésén heves vita bontakozott ki a deficitcsökkentésről, de Francis Mer francia pénzügyminiszter kollégái ismételt sürgetése ellenére sem volt hajlandó már a jövő évre elkötelezni magát. Magatartását főleg a kisebb tagállamok, valamint Spanyolország bírálták élesen. Franciaország szemére vetették, hogy a jelek szerint úgy véli, az övezetben kétféle szabály létezik, az egyik a kisebb, a másik a nagyobb tagországok számára. Hans Hoogervorst holland pénzügyminiszter nagyon komolynak nevezte a kialakult helyzetet, megjegyezve, hogy ennek lesznek még következményei. Az Európai Bizottság a közelmúltban javasolta, hogy két évvel, 2006-ra halasszák el azt a határidőt, amikorra az övezet deficitproblémákkal küszködő országainak egyensúlyba vagy ahhoz közeli állapotba kell hozniuk költségvetésüket. Az engedményt többek között ahhoz a feltételhez kötötte, hogy az érintett országoknak – Franciaország mellett Németországnak, Portugáliának és Olaszországnak – a jövő évtől kezdve legalább a hazai össztermékük 0,5%-ának megfelelő mértékben kell csökkenteniük szerkezeti eredetű hiányukat. Mer azzal védte álláspontját, hogy országának több időre van szüksége, és most elsősorban a növekedés felgyorsítására kell összepontosítania. Jacques Chirac elnök már a tavaszi választások előtt jelentős adócsökkentéseket is ígért, és a jobbközép kormánynak nem kis gondot okoz ennek teljesítése. A francia miniszter arra is hivatkozott, hogy Párizsnak egyelőre más prioritásai vannak. Például növelnie kell védelmi költségvetését, mert ha Nagy-Britanniával együtt nem mutat példát e téren, akkor Európának soha nem lesz hiteles katonai ereje. (m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?