<p>Szlovákiában 10 éve kezdődött el a jelzáloghitelek folyósítása. Az e téren úttörő Általános Hitelbank (VÚB) egybevetette az 1998-as állapotokat a maiakkal, amiből kiderült, a különbségek óriásiak. Például 10 éve a letétbe helyezett ingatlan értékének legfeljebb 70 százalékáig nyújtottak jelzáloghitelt, ma már 120 százaléknál tartanak a bankok (összesen 10 hazai pénzintézet nyújt ilyen jellegű hitelt). A kezdetekkor egy-egy jelzálog elintézése legalább 1 hónapot vett igénybe.</p>
10 éves a jelzáloghitel Szlovákiában
Szlovákiában 10 éve kezdődött el a jelzáloghitelek folyósítása. Az e téren úttörő Általános Hitelbank (VÚB) egybevetette az 1998-as állapotokat a maiakkal, amiből kiderült, a különbségek óriásiak. Például 10 éve a letétbe helyezett ingatlan értékének legfeljebb 70 százalékáig nyújtottak jelzáloghitelt, ma már 120 százaléknál tartanak a bankok (összesen 10 hazai pénzintézet nyújt ilyen jellegű hitelt). A kezdetekkor egy-egy jelzálog elintézése legalább 1 hónapot vett igénybe, a bankot többször meg kellett látogatni, napjainkban az ügyintézés 2-3 nap, és akár távúton is végezhető az ügyvitel. Akkoriban a kamatteher 13,5 százaléknál kezdődött, napjainkban pedig 5,2 százaléknál, másrészt 1998-ban a jelzáloghitel átlagos nagysága 650 ezer korona volt, napjainkban pedig 1,5 millió korona. Egy évtizede csak a magas keresetűek engedhették meg maguknak a jelzálog felvételét, ma már az átlagfizetés is elég hozzá – ráadásul a 35 év alattiak kamattámogatásban részesülnek (akiknek fizetése nem haladja meg a26576koronát).
A jelzálog sikerére jellemző, hogy 2004-től már ez vált a lakásfinanszírozás első számú forrásává, megelőzve az addig vezető lakástakarék-pénztárakat. Az utóbbi 50 milliárd koronát pumpál a hazai ingatlanpiac bővítésébe, felújításába, a jelzálog pedig már túllépte a 100 milliárd koronát. Mégsem beszélhetünk telítődésről. Zdenko Stefanides, az Általános Hitelbank vezető elemzője közölte: az eddig felvett jelzálog volumene alig éri el a bruttó hazai össztermék 10 százalékát, miközben az Európai Unió régebbi tagállamaiban ez az arány közel 50 százalék környékén jár, vagyis ebben a kategóriában ötször kevésbé vagyunk eladósodva a fejlettebb nyugat-európai államok polgáraihoz képest. Az Egyesült Államokból szétsugárzó hitelválság pedig még kevésbé érint bennünket. „Szlovákiában az első félévben körülbelül 1200 eurónyi adósság jutott egy polgárra, míg az Európai Unió átlaga 11 ezer euró feletti, magyarán tízszer kevésbé vagyunk eladósodva.” (S, só)
A teljes cikk nyomtatott kiadásunkban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.