Folyamatos teljesítésű ügyletről akkor beszélünk, ha meghatározott időszakra kerül megállapításra az ellenérték. Például kölcsönzés, bérbeadás vagy folyamatosan végzett könyvelés esetén kerülhet erre sor. Továbbá akkor is folyamatos teljesítésű az ügylet, ha időszakonként kerül sor az elszámolásra, és ilyenkor az elszámolás alapján kerül meghatározásra az ellenérték.
Hogyan kell meghatározni a teljesítés időpontját?
Folyamatos teljesítésű ügyletek esetében az Áfa tv. 58. §-ában foglalt szabályok szerint kell meghatározni a teljesítés időpontját. A teljesítés időpontja a számla kelte, ha az elszámolási időszak utolsó napjánál korábbi a fizetési határidő, továbbá az elszámolási időszak utolsó napja előtt sor kerül a számla kiállítására.
A teljesítés időpontja az elszámolási időszak utolsó napja, ha nem kerül sor a számla kiállítására az elszámolási időszak utolsó napja előtt, és a fizetési határidő korábbi, mint az elszámolási időszak utolsó napja. Továbbá akkor is, ha az elszámolási időszak utolsó napja a fizetési határidő.
A teljesítés időpontjának meghatározása folyamatos teljesítésű ügyleteknél
Amennyiben az elszámolási időszak utolsó napját követő 60. napra esik a fizetési határidő, vagy ettől korábbi dátumra az elszámolási időszak utolsó napját követően, akkor a teljesítés időpontja a fizetési határidő.
Továbbá a teljesítés időpontja az elszámolási időszak utolsó napjától számított 60. nap, ha az elszámolási időszak utolsó napját követő 60. nap után van a fizetési határidő. A Billingo oldalán további hasznos információ található a számlázással kapcsolatban.
Meddig lehet számlázni folyamatos teljesítésű ügyleteknél?
Folyamatos teljesítésű ügyletek esetében, ha a teljesítés időpontja a számla kelte, akkor nem lehet határidőn túl számlázni. Amennyiben a teljesítés időpontja az elszámolási időszak utolsó napja, akkor ki kell állítani a számlát az elszámolási időszak utolsó napjától számított nyolcadik napig.
Ha a teljesítés időpontja a fizetési határidő a folyamatos teljesítésű ügyleteknél, akkor számlázni a fizetési határidőtől számított nyolcadik napig kell. Amennyiben a teljesítés időpontja az elszámolási időszak utolsó napját követő 60. nap, akkor az elszámolási időszak utolsó napját követő naptól számított 67. nap lesz a számlázási határidő utolsó napja. Ha a számlázási határidőt megelőzően kerül kiegyenlítésre az ellenérték, akkor érdemes a számlát azonnal kiállítani.
(PR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.