Dokumentumfilm készült arról, hogyan vált Anis Amri terroristává

Anis Amri
Róma |

Anis Amri, hogyan keletkezik egy terrorista címmel készült film Olaszországban a 2016. december 19-i berlini gázolásos merénylet tunéziai elkövetőjéről, aki Lampedusa szigetére érkezett Európába, és a milánói Sesto San Giovanniban rendőrségi tűzharcban vesztette életét. 

Az olaszországi kereskedelmi hírcsatornákon vetített dokumentumfilm Anis Amri életének olaszországi szakaszát kíséri végig. Ezzel egy időben a La Repubblica olasz napilap honlapja többrészes webfilmet közölt a tunéziai fiatalemberről. A filmek december 23-ig láthatók. Tavaly ezen a napon lőtték le olasz rendőrök Anis Amrit Sesto San Giovanni vasútállomása előtt. 

A filmek arra keresnek választ, mi vezette Anis Amrit a berlini karácsonyi vásáron elkövetett merényletig, amelyben 12 személy veszítette életét: hol radikalizálódott Anis Amri, milyen olaszországi háttérrel bírt, és hány hasonló terrorista lehet még Olaszországban. 

 A 24 évesen meghalt Anis Amri fiatalkorúként 2011-ben érkezett Tunéziából Lampedusa szigetére. Illegális bevándorlóként egy szicíliai migránstáborba került, ahol lázadásban vett részt, hatósági személyre támadt, és ezért több mint négy évet töltött olaszországi börtönben. 

A migránstábor olasz dolgozóinak visszaemlékezései szerint Anis Amri a táborban kitett feszületeket feje tetejükre állította. Ezen kívül a migránstáborban az elsők között szervezte a muzulmán imatalálkozókat, ahol maga is gyakran prédikált. Radikalizálódása azonban az olasz börtönökben kezdődhetett, ahol szélsőséges rabtársak hatása alá került. Hatósági adatok szerint több mint ötszáz iszlamista rabot tartanak megfigyelés alatt az olaszországi börtönökben, akik közül több mint száz vall szélsőséges nézeteket. Például ünnepel, ha több áldozatot követelő terrorista merényletről értesül. 

Anis Amri 2015 májusában szabadult az olasz börtönből, megállt a közép-olaszországi Aprilia városában (ahol az idei marseille-i késelő algériai merénylő is élt) és júniusban már Németországban volt. Hamis olasz és tunéziai útlevél is volt nála, és nem kizárt, hogy Olaszországba is néha visszatért, mivel drogkereskedőként több olasz ügyfél száma is szerepelt a mobiltelefonján. A berlini merénylet után Franciaországon keresztül vonattal jutott vissza Olaszországba, először Torinóba, majd Milánóba a központi vasúti pályaudvarra. Innen éjszakai autóbusz járattal ment Sesto San Giovanniba, az ottani távolsági buszállomásra, ahol két olasz rendőr igazoltatta. Tüzelni kezdett rájuk, a rendőrök egyike végzett vele. 

Anis Amri holttestét családja augusztusban szállíttatta vissza Tunéziába. 

Alberto Nobili olasz ügyész kedden zárta le a tunéziai terrorista ügyében indított nyomozást, megállapítva, hogy Anis Amrinak nem voltak tettestársai Olaszországban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?