Ezekre figyeljünk lakásvásárláskor, hogy hosszú távon élvezhessük otthonunkat

csok

Egy picit engedjük szabadjára a fantáziánkat, és higgyük azt, hogy nincsenek anyagi korlátai a lakásvásárlásunknak. Most nem arra gondolok, hogy szakadjunk el teljesen a valóságtól, csak egy pillanatra feledjük el azt az érzést, hogy mindössze pár millió hiányozna egy jobb lakáshoz, de nem tudjuk előteremteni még hitelből sem. Szóval, milyen szempontokra figyelnénk a lakásunk kiválasztásakor, ha lenne elegendő pénzünk?

Használt vagy új lakás?

Az első eldöntendő kérdés az, hogy új lakást vásároljunk vagy inkább használtat. A használtakhoz sok esetben olcsóbban hozzájuthatunk, ugyanakkor jellemzően felújítási költséggel is számolnunk kell. Ugyanakkor egy új lakás is tartogathat kellemetlen meglepetéseket, például ha a kivitelező olcsó anyagokkal dolgozik. Persze az is szempont, hogy nekünk mi tetszik jobban, hiszen van, aki a modernitást részesíti előnyben, de van, aki a régiben látja meg a számára vonzó hangulatot.

Az új lakás vásárlása, építése különösen vonzó a fiatal házasok számára, ahol már bővült a család vagy éppen tervezik a gyermekvállalást. Számukra a CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) nagyon sok előnyt tartogathat. A vissza nem térítendő támogatás mellett rendkívül kedvező, kamattámogatott hitelt is igénybe tudnak venni (CSOK hitel) mellé.

Lássuk a lakáshiteleket, támogatásokat!

Elég hamar eljutottunk a hitelekhez, hiszen a legtöbben csak ezek segítségével tudják a lakásukat megvásárolni. Ilyen esetben viszont egy kicsit magasabb igényekkel állhatunk hozzá a keresgélés folyamatának, és akár az álomotthonunkat is megvásárolhatjuk. Érdemes a lehetőségeinket jól megvizsgálni, mert valóban nagy különbségek vannak közöttük. Lássunk pár lakáshiteltípust:

·       Zöld lakáshitel (energetikai elvárások mellett építésre, új lakás vásárlására, korszerűsítésre, felújításra, lakásvásárlásra és felújításra)

·       CSOK hitel (CSOK támogatás mellé felvehető kamattámogatott hitel)

·       Piaci kamatozású jelzáloghitelek (új és használt lakás vásárlására, építésre vagy felújításra)

A fenti hitelekről érdeklődhetünk a bankok ügyintézőinél, független tanácsadóknál vagy a neten is elkezdhetünk nézelődni.

Mire figyeljünk a számunkra megfelelő lakáshitel kiválasztásakor?

A lakástámogatási lehetőségek vizsgálata mellett számtalan olyan szempont van még, amelyekre oda kell figyelnünk a lakáshitel kiválasztása során. Csak felsorolásképpen lássunk pár fontos kérdést:

·       A szükséges önerő rendelkezésre áll-e?

·       Elegendő jövedelmet tudunk igazolni?

·       Milyen törlesztőrészlet-futamidő-kamatperiódus kombináció a kedvező számunkra?

·       Nemcsak a kamatot, hanem a kiválasztott hitel THM értékét is összehasonlítottuk más bank ajánlatával?

·       Figyeltünk a bankon kívüli költségekre is (értékbecslés, közjegyző, földhivatal)?

Fontoljuk meg, készüljünk rá!

Mivel életünk egyik legnagyobb döntése anyagilag meghatározza a következő hosszú évek életszínvonalát, érthető, hogy nagyon körültekintően kell eljárnunk. Van, aki az egész életét leéli egy lakásban, de akik gyakran költöznek, azok tudják, milyen sok szempontra kell a vásárlás során gondolnunk.

A legjobb, ha tudatosan figyelünk arra, hogy ne érzelmi alapon hozzunk döntéseket. Érdemes összeírnunk, hogy számunkra milyen lakásválasztási szempontok a fontosak és ezeket rangsorolnunk is kell, hiszen nem fog minden tökéletesen passzolni a listánkkal, némi kompromisszumot is kell kötnünk. Készítsünk egy pénzügyi tervet a vásárlással, egyéb költségekkel kapcsolatos kiadásainkról, de egy általános családi költségvetés is sokat segít, ha még ilyen sosem készült. Ne vállaljuk túl magunkat, legyen mindig B tervünk!

Mire figyeljünk a vásárlás során?

Vannak standard és egyéni szabályok, elvárások a megfelelő lakás kiválasztásakor. Vegyük sorra először az általános érvényű szempontokat:

·               a környék/szomszédok (Csöngessünk be!)

·               a társasház állapota jogilag, műszakilag és pénzügyileg vizsgálva

·               házkezelőség munkája, segítőkészsége, kapott adatok ellenőrzése

·               parkolási, közlekedési lehetőségek

·               a lakás mérete, beosztása, műszaki állapota

·               szükséges felújítási munkálatok pontos meghatározása

·               fűtési rendszer, nyílászárók állapota, szigetelés, külső, nyitott falak

·               lakás tájolása (az északi hideg, a déli nagyon meleg)

·               földszinti lakások kockázatai (penész, salétrom, sötétség, zaj)

·               zárószinti lakás kockázatai (lapostető, beázás, rossz szigetelés)

·               lift szükségessége, állapota

·               lakás fenntartásának költségei (közüzemi számlák, közös költség vizsgálata)

Láthatjuk, hogy nem kis munka a fenti szempontok részletes vizsgálata. Szánjunk rá elegendő időt, mert a rossz döntésnek, a későbbi váratlan helyzeteknek komoly következményei lehetnek anyagilag is. Viszont ha ezek mind rendben vannak, hosszú ideig élvezhetjük a lakásunk kényelmét, biztonságát.

Az egyéni szempontok nagyon szerteágazóak, de pár példát azért vegyünk sorra:

·               Szükséges-e, hogy akadálymentes legyen az otthonunk?

·               Van allergia vagy más betegség a családban, amit figyelembe kell vennünk?

·               Sok vendégre számítunk majd, fontosak az alvási, étkezési lehetőségek?

·               Szükséges-e vagy sem, hogy erkéllyel rendelkezzen a lakásunk?

·               Vannak-e szakemberek a családban, akiknek a segítségére számíthatunk a felújítás során?

Az első lakás vásárlása nagy öröm, de komoly odafigyelést is igényel. Aztán belejön az ember, a következő lakásnál már rutinosan vesszük sorra ezeket a fenti szempontokat, nem ijedünk meg tőle és megtanulunk kompromisszumokat kötni, hiszen a cikk elején felvetett pénzügyi korlátmentesség csak álom.

Jelen marketingközlemény nem minősül ajánlattételnek, a tájékoztatás nem teljes körű, ezért a további részletekről kérjük, tájékozódjon K&H Bank személyes ügyfélpontjain és a honlapján (www.kh.hu) elérhető, adott termékhez kapcsolódó üzletszabályzatból, általános szerződési feltételekből és hirdetményekből

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?