A nyárról – szerencsére – nem elsősorban a balesetek jutnak az eszünkbe, ám nem lehet megfeledkezni azokról a vízi balesetekről, amelyek néhány perc alatt zajlanak le és nem-egyszer halálos kimenetelűek. Tavaly 110 ember fulladt vízbe Szlovákiában, valamivel kevesebb, mint a sokéves átlag, ami 120.
Vízbe fulladás – Megdöbbentően csendes és gyors folyamat
A Szlovák Vöröskereszt vízi mentőszolgálata szerint ennek egyik oka az, hogy az emberek biztonsági ismeretei a vízi balesetekkel kapcsolatban eléggé alacsonyak. Jó lenne, ha minél felkészültebbek lennénk, ha ilyen nem kívánt esemény történik a közelünkben.
Ha valaki hirtelen fuldokolni kezd, az annyit jelent, hogy levegő helyett folyadék kerül a légutakba és a tüdőbe. Bár a filmekben ezt kétségbeesett csapkodással és hoszszas kiabálással ábrázolják, valójában megdöbbentően csendes és gyors folyamatról van szó.
De vajon mit tehet ilyenkor az ember azonkívül, hogy halálra rémül?
Ha valaki elmerül, az a legfontosabb, hogy minél előbb kihúzzuk őt a vízből. Az ösztönös fuldokló reakció, amikor a teljes test függőleges, a bajbajutott pedig úgy mozog, mintha egy láthatatlan létrán akarna felmászni, miközben fejét hátrafeszíti, nagyjából 20–60 másodpercig tart. Ennyi időnk van arra, hogy kimentsük. Fektessük az illetőt a földre, próbáljunk higgadtak maradni, majd kövessük az alábbi lépéseket.
1. Győződjünk meg róla, hogy eszméleténél van-e. Hangosan szólítsuk meg, esetleg alkalmazhatunk enyhe fájdalomingert is, például csípést. Ha ezekre nem reagál, kiáltsunk segítségért.
2. Ha szükséges és gyorsan megoldható, tegyük szabaddá a mellkasát. Fontos, hogy légutai átjárhatók legyenek – ezt úgy tehetjük meg, hogy az egyik kezünkkel hátrahajtjuk a fejét, a másik kezünkkel pedig megemeljük az állcsúcsot.
3. Hajoljunk az arca elé, és 10 másodpercig vizsgáljuk a légzést. Közben figyeljük, emelkedik és süllyed-e a mellkas.
4. Ha úgy véljük, hogy nem lélegzik, alkalmazzunk 5 befúvásos lélegeztetést. Eközben is próbáljuk megtartani a 2-es pontban leírt fejpozíciót. Fogjuk be az orrot és fújjunk a szájba annyi levegőt, hogy a mellkas éppen megemelkedjen. Ha a mellkas nem emelkedik, nézzük meg, nincs-e tele a szája vízzel – ha igen, akkor gyorsan fordítsuk oldalra a fejét.
5. Ha a továbbra is eszméletlen és mozdulatlan, kezdjük el a mellkaskompressziót. 15 nyomást 2 befúvás kövessen. A helyes mellkaskompresszióhoz az egyik kéztövünket helyezzük a szegycsontra, majd nyújtott kézzel nyomjuk le a mellkast. A 15 nyomást nagyjából 10 másodperc alatt kell teljesítenünk. Eközben a másik kezünk legyen az illető homlokán, hogy továbbra is megtartsuk az átjárható légutakhoz szükséges pozíciót.
Vészhelyzet esetén mielőbb tárcsázzuk a 155-ös segélyhívó számot. Mutatkozzunk be, majd adjuk meg a címet, ahol tartózkodunk, vagy írjuk le a helyszínt. Mindenképpen mondjuk el, hogy egy eszméletlen, nem mozgó és nem reagáló felnőtt fulladásos újraélesztéséhez kérünk segítséget.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.