A borús, hideg esős hónapokban folyton arra vártunk, hogy langyos szellővel, kék éggel, hajnalban éneklő rigókkal és virágzó gyümölcsfákkal végre beköszöntsön a tavasz.
Virágzó gyümölcsfák bűne?
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az allergiás betegségek száma egyre nő, hiszen bármi okozhat allergiát, többnyire azonban idegen fehérje vagy növényi eredetű anyag áll a háttérben. A környezetben leggyakrabban előforduló allergének: füvek, virágok és fák pollenje, állati szőr és toll. Az allergiát kiváltó anyagokat ajánlatos allergiateszttel kiszűrni, hogy könnyebb legyen elkerülni őket.
A HAJLAM ÖRÖKLŐDIK
Azokban a családokban, ahol legalább az egyik vagy mindkét szülő allergiás, a gyerekek is nagyobb valószínűséggel lesznek betegek. Emellett a környezeti hatások játszanak fontos szerepet az allergia kialakulásában. Az érzékennyé váláshoz (szenzibilizálódáshoz) idő kell, vagyis az allergénnel való első találkozáskor még nem jelentkeznek a tünetek, csak később. Hogy mikor? Az nagyon változó, van rá példa, hogy valaki egyfajta ételből csak egyszer fogyasztott és már a második alkalommal súlyos tünetei vannak, de igen gyakori az is, hogy valaki 30-40-50 éven keresztül szívja be panaszmentesen a pollennel teli levegőt, de allergiája csak felnőtt korában jelentkezik. Kezdetben a szervezet csak egyféle allergénre válik érzékennyé (monoallergia), később azonban egyre több anyag vált ki túlérzékenységet (poliallergia).
A LEGFŐBB BŰNÖSÖK
Legveszélyesebbek azok az allergének, amelyek belégzés útján jutnak az orrba vagy a hörgőkbe. Ezeket nem tudjuk elkerülni, csak a szervezetünket érő terhelést csökkenthetjük.
Ilyen, ún. inhalatív allergének a háziporatka által kiválasztott anyagok, egyes állatok szőre (macska, kutya, tengerimalac, ló), a penészgombák, illetve a a virágpor (pollen). Egy adott növényfaj pollenje csak a faj virágzásakor van jelen nagy mennyiségben a levegőben.
Nálunk a pollenszezont három főbb szakaszra lehet osztani. Az első, tavasszal a fák virágzásakor kezdődik, a második májustól nyár közepéig tart, ekkor a füvek és néhány gyomnövény okoz panaszokat, a harmadik pedig a július végétől őszig tartó szakasz, amikor a parlagfű, az üröm és a libatopfélék szórják pollenjüket. A növények allergológiai jelentősége attól függ, hogy mennyire elterjedtek, menynyi pollent termelnek és hogy a pollenjük mennyire allergén, azaz milyen gyakran és milyen erősségű tüneteket váltanak ki. A barkás, szélbeporzású fáktól és az októberig panaszokat okozó parlagfűig az allergizáló növények szezonjai egymást érik. Azoknak a virágporra érzékenyeknek, akik számos fajra reagálnak, akár februártól október végéig is lehetnek tüneteik. Az egyik legagreszszívabb és legtöbb panaszt okozó növény a parlagfű.
VILÁGHÁBORÚS „AJÁNDÉK“
A parlagfüvet az I. világháború alatt hozták át Észak-Amerikából. Kevés idő telt el, és megszokta az éghajlatot, megtelepedett nálunk. Amikor a klíma elfogadhatóvá vált számára, semmi sem tudta útját állni. Bár talajban az enyhén savanyú homokos vályogot kedveli, minden más területen is jól megél. Igénytelensége és nagy növekedési, szaporodási képessége révén a kedvezőtlenné váló környezeti viszonyok között könynyen kerekedik felül más növényeken. Igénytelenségére jellemző - a parlagfű név is ebből származik - leggyakoribb szaporodási helye. Az elhanyagolt parlagterületek és a nagyberuházások, ipartelepek, utak, lakótelepek, stb. megbolygatott talajú területein is bőségesen fordul elő. A hatalmas talajrendezési munkák során a termőtalaj eltűnik, a felszínre a nyers talaj kerül, amelyen évekig csak a parlagfű tenyészik, és ez idő alatt a következő 30-40 évre megteremti a fajfenntartás lehetőségét. Az elhagyott, nem művelt kultúrtalajokon is uralkodni képes a faj, ha a megelőző években lehetővé tették számára, hogy sokmilliós magtermését megérlelje és elszórja.
Mivel enyhíthetjük a panaszokat?
Ligetszépeolaj: sok esszenciális zsírsavat tartalmaz, mely elősegíti a szervezetben a gyulladásgátló anyagok képződését.
A szénanátha tüneteit csökkenti különböző stimulálóanyagok fogyasztása, ilyen pl. a hagyma, fokhagyma, torma, mustár, zsázsa, méz és almaecet.
Fogyasszunk rendszeresen savanyú káposztát, joghurtot is, hogy elősegítsük a bélbaktériumok működését és az immunrendszer erősítését.
A körömvirág és cickafark megnyugtatja a bélnyálkahártyát és ezzel csökkenti az allergizáló anyagok felszívódási esélyét.
Napi 1-2 pohár frissen préselt bio-sárgarépalé elegendő béta-karotint tartalmaz a nyálkahártya fokozottabb védelméhez.
Mit tehetünk még?
Ne tartsunk a lakásban allergizáló háziállatot. Csak a teknősbéka és a kígyó jöhet számítása. Figyelem: a halak tápláléka szintén túlérzékenységet válthat ki.
Tüntesse el a lakásból a függönyöket, drapériákat, vagy legalábbis gyakran mossa őket.
Az atkák milliói élnek a szőnyegben és a matracban. A szőnyeget inkább távolítsa el, vagy gyakran tisztítsa. Vásároljon allergiásoknak szánt matracot és gyakran porszívózza ki.
A tollat száműzze a lakásból. Ma már elég nagy a választék a speciális takaróból.
A beteg szobájába helyezzen légtisztítót. Tudatosítsa: amint kinyitja az ablakot vagy az ajtót, a tiszta levegő összekeveredik a szennyezettel. A legnagyobb pollenkoncentáció idején ne szellőztessen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.