Szlovákiában is egyre nagyobb az érdeklődés az egynapos sebészet iránt, amikor a beteg 24 óránál nem tölt többet a kórházi ágyon. 2021-ben 247 ezer beavatkozást végeztek, 13,4 százalékkal többet, mint az előző évben.
Világszerte elterjedt az egynapos sebészet, Szlovákia lemaradt
Az egynapos sebészet előnye,, hogy kíméletesebb, a felépülés pedig gyorsabb. A koronavírus-járvány azonban megfékezte a fejlődést. Hosszú és bonyolult az út, amíg a beteg eljut a műtétig. Vannak egészségügyi intézmények – ilyen a pozsonyi Bezruč utcai rendelőintézet –, ahol előtérbe helyezik ezt a módszert. Kétségtelen, hogy a világjárvány sok mindent lefékezett. Megnőtt a műtétek várakozási ideje, mert csökkent a műtétet végző szakemberek és a szabad helyek száma. A beteg több hétig, hónapig kénytelen várni a műtétre, ezért nyitottak új központot a Bezruč utcai egészségügyi központban.
„A betegek a lehető legkevesebb időt szeretnének a kórházban tölteni. Az egynapos sebészet a különféle egészségi problémák modern és hatékony megoldási módja. A pandémia idején azonban ez a terület volt az első, amit le kellett szűkíteni. A Bezruč utcai rendelőintézet ezért most egynapos sebészeti központot nyitott, ahol láb- és kézműtéteket, külső nemi szervet műtenek, az inkontinenciát kezelik” – magyarázza dr. Tibor Hlavatý orvosigazgató, aki elmondja, mi az eljárás más intézményekben: Az orvos felállítja a diagnózist és műtétre küldi a beteget. Sokakat elutasítanak, mert nincs elég szakember. A beteg vár, közben nagy fájdalmai vannak. A Bezruč utcai klinikán ez másképpen működik: felállítják a diagnózist, és a műtétet végző orvos mondja meg pontosan, mikor, hova kell a betegnek mennie.”
A rövidebb kórházi tartózkodás nemcsak kisebb stresszt és nagyobb lelki nyugalmat jelent, hanem csökkenti a kórházi fertőzések kialakulásának kockázatát és csökkenti a munkaképtelenség idejét is. Szlovákia azonban az európai országok listájának végén helyezkedik el az egynapos sebészeti beavatkozásokat illetően. Míg az USA-ban, Kanadában vagy Skandináviában az egynapos sebészet keretében az esetek 75 százalékát végzik, addig Szlovákiában csak 35 százalékát. Az urológiai műtétek közül fitymaszűkületet, szövetmintát vagy különféle korrekciókat hajtanak végre. „A beteg legjobban otthoni környezetben gyógyul, kórházban csak rövid időt tölt – magyarázza dr. Marek Zvancinger. A klinikán a legkorszerűbb diagnosztikai és ábrázoló berendezéseket használják. Műtenek itt alagút szindrómát, láb- és talpdeformitásokat, teniszkönyököt. Ezek civilizációs betegségek. Ennek ellenére Szlovákiában nincs specializált „lábközpont”. „Célunk, hogy a betegeknek komplex és specializált ellátást biztosítsunk” – mondja Tomáš Török, az ortopédiai központ vezetője. „Legfontosabb a beteg kényelme, ezért a konzultációtól a diagnosztikán át a műtétig egy orvos kezeli a beteget. A műtétet teljes altatásban végzik, s a beteg még aznap hazamehet” – teszi hozzá dr. Tibor Hlavatý.
Fontos tudnivaló, hogy azok is segítséget kapnak itt, akiket más orvos kezelt, de a lakhelyhez tartozó központban nem tudják őket megműteni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.