Vigyázat: kezdődik a fűtés

Mi lehet kellemesebb a zord őszi időben, mint a kellemesen fűtött lakás? Hogy mi a kellemes, arról eltérnek a vélemények.

Mi lehet kellemesebb a zord őszi időben, mint a kellemesen fűtött lakás? Hogy mi a kellemes, arról eltérnek a vélemények. Egy biztos: szervezetünk tudja, neki mi a jó, de sajnos csak akkor figyelünk jelzéseire, amikor már száraz a bőrünk, nehéz a lábunk, viszket, száraz a szemünk…

A fejlett országokban a fűtésre és a víz melegítésére az energia csaknem háromnegyedét fordítják. A túlfűtött lakás nemcsak árt az egészségnek, hanem – 19 felett minden fok – 7 százalékkal megemeli az energiafogyasztást és ezzel együtt az árat. A hálószobában elég a 17-18 fok, a fürdőszobában pedig 20-21 fok, amikor éppen zuhanyozunk.

A túlfűtött szoba a torok-, az orrüreg- és légcsőgyulladás fészke. Ha a 24 fokos szobából kimegyünk a csikorgó fagyba, a munkahelyen ismét túlfűtött helyiség vár, szervezetünket arra kényszerítjük, hogy állandóan alkalmazkodjon, s nagy stresszt jelent.

A túlságosan száraz levegő kiszárítja a légzőrendszer nyálkahártyáját. Köztudott, hogy a nyálkahártya véd bennünket a kórokozók ellen. Minél szárazabb a levegő, a nyálkahártya annál rosszabbul tudja elvégezni feladatát. A mikrobák megtelepszenek a torokban vagy a légcsőben, ahol fertőzést okoznak.

Mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy ezt elkerüljük. Elég, ha szakszerűen állítjuk be a hőmérsékletet: a 18 fok elegendő. Egy órával lefekvés előtt kapcsolja ki a fűtést és kapcsolja be a légpárásítót. Ha a lakás levegőjének páratartalma 55 százalék, nem kell semmit tennie. Fontos, hogy az ágyat, asztalt ne helyezze a radiátor közelébe. Ha a hőmérsékletet nem tudja szabályozni és nagyon meleg van, csak egy megoldás van: ki kell nyitnia az ablakokat. Az időjárástól függetlenül naponta 15 percig kellene szellőztetni. Tárja ki az ablakokat és esszenciális olajokkal frissítse fel a szobában a levegőt. Erre a legjobb az eukaliptusz és a citrom.

Ekcéma, száraz szem

Akinek szárazságra hajlamos a szeme, nehezebben viseli a meleg szobát. A meleg, nedves levegő az ekcémás és az atkákra allergiás emberek egészségi állapotát is rontja. Romlik az érzékeny bőr védekező képessége, a túlságosan meleg levegő előhozza a száraz bőr problémáit és ekcémát okoz.

Ne higgye, hogy csak a bőr szenved a túlfűtött szobában. Ha számítógéppel dolgozik, kevesebbszer hunyja le a szemét, hogy ne veszítse el a kontaktust a képernyővel. ĺgy a szem nedvessége csökken, ugyanis a szemhéj mozgása serkenti a könnyképződést. Ha a helyiségben száraz a levegő, a szem csíp, viszket, kiszárad.

Hogy elkerüljük az éjszakai izzadást, a pehelypaplan helyett használjon szintetikus takarót, a műanyag pizsama helyett pedig pamutból készültet. Tanulmányok bizonyítják, hogy a hőmérséklet csökkentése és a levegő páratartalmának 16 órán át való megfelelő szinten tartása az atkák mennyiségét 97 százalékkal csökkenti. Napközben rendszeres időközönként igyon meg másfél liter folyadékot, hogy a bőr ne száradjon ki. Fogyasszon esszenciális zsírsavakat, amelyeket az olívaolaj, hal és a ligetszépe-olaj tartalmaz. Pamutból készült ruhát viseljen. A jó szellőztetés segít a szemnek.

Nehéz lábak

Ez a kellemetlenség a vérkeringéssel függ össze. Érrendszerünk 300 km érből áll, néhány ér elég széles, néhány pedig szűk. A vérkeringést bizonyos erekben billentyűk segítik, amelyek meggyorsítják a vér áramlását. Ha a billentyű nem tölti be szerepét, a vér pangani kezd, az ér kitágul és láthatóvá válik. A meleg az ereknek sem használ. Kitágítja őket és lassítja a vérkeringést. Hogyan nyilvánul meg? A lábak nehezek és fáradtak. A leggyakoribb tünet, hogy szúrást érzünk a lábban. A központi fűtés nem jó az ereknek főleg akkor, ha 25 fok fölé emelkedik a hőmérséklet. Ha a fűtést nem tudja szabályozni, olyan gyakran kell szellőztetnie, hogy a hőmérséklet 20 C-fokra csökkenjen.

Halálos gáz

A széndioxid évente több ember halálát okozza. Ez a gáz, amely a tüzelőanyag nem megfelelő égése közben keletkezik, biztonságos körülmények között csak kis mennyiségben szabadul fel, de távozik is. Azért is veszélyes, mert nincs szaga, láthatatlan, ezért nem veszszük észre.

Ha a gáz lakótérbe kerül, az ember rosszul érzi magát, hányinger gyötri, hasmenése, fejfájása van. A széndioxid olyan nehéz, mint a levegő, ezért elsőként a gyermekek és az állatok érzik meg. Ilyen esetben azonnal hívni kell a tűzoltókat, kikapcsolni a fűtést, kinyitni az ablakokat és távozni a helyiségből. Ha az érintett nem kap segítséget, elveszítheti eszméletét és akár 15 percen belül meg is halhat. Figyelni kell a nyílt lángra és a gyufára is, mert a szénmo-noxid robbanékony. A veszélyeztetett lehetőleg ne dohányozzon, ne érintse meg a kapcsolókat, a telefont és az elektromos berendezést.

Ha ezeket a figyelmeztetéseket szem előtt tartjuk, nem kell félnünk a fűtési szezontól. (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?