Nemrég akarva-akaratlanul két fiatal beszélgetésének voltam a tanúja. Az egyik, úgy húsz év körüli lány vitte a szót: „A rádióban hallottam, hogy egy fiatal nő szülés közben csaknem elvérzett, sok vérre volt szüksége, de még így sincs túl teljesen az életveszélyen. Még mindig vérre van szüksége. Akkor határoztam el, hogy megpróbálok rajta segíteni. Csak nem tudtam, hogyan, hogy adhatok-e vért, nem vagyok-e beteg, röviden: megfelelek-e?”
Vészhelyzetben életet menthetünk
Összeállításunkban a legfontosabb tudnivalókat szedtük csokorba.
Ki adhat vért?
Minden egészséges 18–60 éves ember, ha nem volt B vagy C típusú májgyulladása, vagy ha az elmúlt fél évben nem volt kapcsolatban ilyen beteggel, nem volt fertőző betegsége, s az elmúlt hat hónapban nem volt beteg, nem szed semmilyen gyógyszert (kivéve a hormonális fogamzásgátlót). Az elmúlt fél évben nem műtötték, nincs tetoválása, nem kezelték akupunktúrával, nincs fém testdísze, nem kapott vért vagy plazmát, nem HIV-fertőzött, s az elmúlt évben nem volt HIV-fertőzött szexuális partnere. Nem adhat vért az, aki allergiás, intravénás kábítószer-élvező, férfi vagy női prostituált, homoszexuális férfi, szokatlan szexuális praktikákat gyakorló egyén, vagy akinek partnere vért és plazmát kapott.
A véradás esetén nem jöhet számításba továbbá az, aki agyműtéten, szaruhártya-átültetésen esett át, akit az agyalapi mirigy hormonjaival kezeltek.
Az egészségügyi minisztérium 2005. júniusi rendelete alapján nem adhat vért az, aki 1980–96-ban több mint 6 hónapot Nagy-Britanniában vagy ĺrországban töltött. Ez az intézkedés csak preventív jellegű, mert a Creutzfeldt-Jacob betegség vérátömlesztéssel való terjedését eddig nem bizonyították.
Nem adhatnak vért menstruáló és terhes nők, csak a szülés után egy évvel, amikor már a kismama nem szoptat. A férfiak minden harmadik, a nők minden negyedik hónapban adhatnak vért.
Mit tehetünk vérünk biztonságáért?
A vérre szoruló embert súlyos veszélybe lehet sodorni, ha a véradó nem folytat egészséges életmódot.
Tudatosítani kell, hogy véradáskor megvizsgálják azt is, nincs-e a vérben A, B és C típusú májgyulladást okozó vírus, továbbá HIV vírus. Speciális vértesztekkel zárják ki szifiliszt, valamint a máj működési zavarait. Vért csak akkor lehet adni, ha mindent rendben találnak.
u Próbáljunk javítani életmódunkon: ne fogyasztunk drogot (cigaretta, alkohol, vény nélküli gyógyszer, és egyéb káros anyag)! A drogfüggők körében ugyanis a nem steril tűkkel terjednek a fertőző betegségek.
Sokat segíthet az ésszerű étrend: a kevés állati eredetű zsiradék, megfelelő, jó minőségű fehérje (baromfi, hal, tej, tojás, hüvelyes), zöldség, gyümölcs.
Naponta igyunk legalább 1,5–2 liter folyadékot.
Közvetlenül a véradás előtt könnyű ételt fogyasszunk.
A véradással kapcsolatos orvosi és laboratóriumi vizsgálat fontos információt nyújt az egészségi állapotról. Tartsuk szem előtt, hogy minden vállalat egészséges munkatársat szeretne. Aki vért ad, az ennek a kritériumnak maradéktalanul megfelel.
(A Vöröskereszt kiadványa alapján: ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.