Vészhelyzet – otthon is

A televíziós sorozatok igen jelentős mértékben befolyásolják a nézőket – orvosi szempontból is. Brit kutatók szerint sok ember imitálja a kedvenc sorozatában látott betegség tüneteit, és gyakran előfordul, hogy saját maga „diagnosztizálja“ a betegségét, mielőtt orvoshoz fordulna.

A televíziós sorozatok igen jelentős mértékben befolyásolják a nézőket – orvosi szempontból is. Brit kutatók szerint sok ember imitálja a kedvenc sorozatában látott betegség tüneteit, és gyakran előfordul, hogy saját maga „diagnosztizálja“ a betegségét, mielőtt orvoshoz fordulna.

A Norwich Union Healthcare Center kutatóinak tanulmánya szerint minden harmadik páciens imitál bizonyos tüneteket, melyeket a kedvenc sorozatából lesett el. Tíz orvos közül kilenc találkozott már olyan esettel, amikor a páciense a televízióból, a napilapokból vagy a magazinokból ismert betegségek tüneteiről panaszkodott. A paranoia odáig fokozódhat, hogy a páciensek képesek az öndiagnózisra is, ugyanakkor inkább a rokonaik és az ismerőseik véleményét kérik ki, mielőtt orvoshoz fordulnának.

Az ezer megkérdezett személy harmada nyilatkozott úgy, hogy panaszait vagy tüneteit a barátaival vagy a családtagjaival beszéli meg először, orvosi szakkönyveket lapoz fel, telefonos információs szolgáltatást vesz igénybe, vagy az interneten keresi a választ felmerülő kérdéseire.

Az a mód, ahogy a médiában „tálalják” a különböző betegségeket, arra bátorítja az embereket, hogy „öndiagnózist” állítsanak fel – véli a team vezetője, Doug Wright, aki szerint a szerkesztőknek és az újságíróknak inkább az lenne a feladata, hogy realisztikus, autentikus és valós felvilágosító munkát végezzenek.

Az orvosok számára ugyanis ezen következmények cseppet sem szívderítőek. A szakember ugyanakkor arra is rávilágít, hogy a sorozatok hatalmas befolyással bírnak, és az egészségtudatot pozitívan is befolyásolhatják – tette hozzá Wright.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?