Védőoltással megelőzhető a sárgaság

Néhány hete a Rimaszombati járásban szedi áldozatait a sárgaság. A járványügyi illetékesek gyors beavatkozása ellenére – az óvodások ingyenes védőoltást kaptak – a vírusfertőzés terjedését nem sikerült megállítani, jelenleg a betegség a 15-20 éveseket fenyegeti.

Néhány hete a Rimaszombati járásban szedi áldozatait a sárgaság. A járványügyi illetékesek gyors beavatkozása ellenére – az óvodások ingyenes védőoltást kaptak – a vírusfertőzés terjedését nem sikerült megállítani, jelenleg a betegség a 15-20 éveseket fenyegeti.

Mi okozza?

A járványos sárgaságot már az ókorban és a középkorban is ismerték, a betegség fertőző eredetét viszont csak 1942-ben bizonyították. A hepatitisz A elsősorban a fiatalok, illetve a gyerekek megbetegedése, lezajlása után tartós immungyengeség marad vissza. A fertőzés forrása a beteg váladéka, széklete, bár a szakértők tudnak olyan járványokról, amelyeket ivóvíz, mosatlan gyümölcs, rovarok okoznak. Akkor terjed a leginkább, amikor a higiéné nem megfelelő. A fertőző sárgaság vagy utazási hepatitisz néven is ismert betegséget a trópusi országokból hazatérők is magukkal hozhatják. A kórokozó elsősorban szennyezett vízzel és élelmiszerekkel kerül a szervezetbe.

Tünetek

A betegség lappangási ideje 2-6 hét, a hepatitis A vírussal való kontaktus után az érintett levert, fáradt, lázas és étvágytalan, fájnak a végtagjai. Három-tíz nap elteltével megsárgul a bőr, ugyanis a fertőzött májsejtek nem képesek az epefestéket, a bilirubint az epevezetékekbe juttatni. Legfeltűnőbb a szemfehérje sárga színe és a vizelet feltűnően sötétbarna színe. A máj általában duzzadt, nyomásra fájdalmasan érzékeny. A beteg kellemetlenül teltnek érzi magát. A sárgaság többnyire 2-4 hét múlva múlik el.

A még működőképes májsejtek meggyógyulnak, újra normálisan dolgoznak. A kórokozó eltűnik a szervezetből, tartós védettséget hagyva maga után. Tudatosítani kell, hogy az A vírus rendkívül ellenálló, sokáig megőrzi fertőzőképességét, ezért a beteg testnedveivel, székletével szennyezett tárgyak, víz stb. útján újabb megbetegedés forrása lehet. Nem árt tudatosítani, hogy a teljes felépülés után is a máj érzékenyebb, sérülékenyebb marad.

Megelőzés

A megfelelő higiénés rendszabályok megtartásával elejét lehet venni a járványoknak. Különös gondot kell fordítani a tisztaságra, a kézmosásra, bel- és külföldön egyaránt az ivóvízre (a jégkockákra is!), valamint a tejre és a nyers gyümölcsökre.

Mivel a fertőzött személy 2–3 héttel a betegség tüneteinek megjelenése előtt üríti székletével a vírust, a toalett is a fertőzés forrása lehet. Védőoltással megelőzhető. (erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?