Urológiai betegségek – 2.

Prosztata hiperplázia
A férfiak 40 százalékánál 60 éves kor után a prosztata megnagyobbodik.

Prosztata hiperplázia

A férfiak 40 százalékánál 60 éves kor után a prosztata megnagyobbodik. Ez az orvosi nyelven hiperpláziának (a sejtek számának növekedése miatti szövetszaporulat vagy egyszerű túltengés) nevezett jelenség különféle tüneteket eredményezhet, melyek közül első helyen a vizelési zavarokat említhetjük: a vizelés fájdalmas, gyakori, bőséges és nehézkes, a vizelet mennyisége nagyon kevés és az ürítés ereje csökken. A betegség előrehaladásával párhuzamosan a hólyag izomzata fokozatosan veszíti el a feszességét (tónusát) és rugalmasságát, egyre tágabbá válik, és emiatt vizeléskor soha nem ürül ki teljesen. Különböző tényezők hatására vizeletvisszatartás (retenció) jelentkezhet hevenyen vagy idültté válhat és különböző szövődményeket tokozhat. Ha nem alakul ki semmilyen szövődmény, a prosztata megnagyobbodása akkor is okoz kisebb vizelési zavarokat, mégpedig a túl gyakori vizelési inger miatt. Ennek kezelése inkább a megelőzést szolgálja, kerülve a túlzott mértékű alkoholfogyasztást, a hideget, az ülő életmódot stb. A betegnek törekednie kell arra, hogy ne tartsa vissza a vizeletét, valahányszor szükségét érzi, végezze is el a dolgát. Ma már kitűnő gyógyszerek kaphatók, melyek segítik a vizeletürítést, ezzel a lehető legkésőbbre halasztva egy endoszkópos műtéti beavatkozás szükségességét, a szerv kisebb vagy hagyományos műtétjét. A hiperplázia esetenként vizeletvisszatartást okozhat, melynek következtében a húgyhólyag kitágul, ami éjszakai vizeletvisszatartási zavarhoz vezet. Esetenként ideiglenes vagy állandó húgycsőkatéter használata elkerülhetővé teszi a műtétet, mert egyébként a beavatkozás elkerülhetetlen.

Prosztatarák

Kezdetben a prosztatarák mindig fájdalmatlan. Az esetek mintegy 30%-át a rendszeres vagy más okból végzett orvosi vizsgálat során fedezik fel, 40%-át akkor, amikor a férfiak egyszerű vizelési zavarral keresik fel az orvost. E daganatféleség százezer 70 éves kor feletti férfiból négyszáznál megtalálható (idősebb korban sokkal gyakoribb, mint fiatalabb korban). A daganat áttétet képezhet a csontokba, a nyirokcsomókba, a májba és a tüdőbe. A hormonfüggő daganatok esetében jó eredmények érhetők el női hormonok nagy adagban történő alkalmazásával. E kezelésmódnak azonban, hiába kompenzálják a kitűnő eredmények, kellemetlen mellékhatásai lehetnek, pl. az emlők kóros megnagyobbodása és a libidócsökkenés.

Vesekőkólika

A fenti kifejezés a lágyéki területen jelentkezik, a hasüregbe, a nemi szervekbe és a combba, valamint a comb bőre alatt futó ideg mentén – a comb belső oldalán – lesugárzó, igen erős fájdalommal járó tünetegyüttest jelöl, melyhez vizelési zavar is társul. A fájdalmat az esetek többségében a valamelyik húgyvezetékben keletkezett kő elmozdulása okozza (legtöbbször utazás vagy szokatlan erőkifejtés után, ritkábban vesemedence-tágulat következtében). A fájdalom hirtelen keletkezik és rövid idő alatt az elviselhetetlenség határáig fokozódik, pár órától akár néhány napig is eltarthat, hideg verejtékkel kísért ájulást is okozhat. A fájdalom általában hamar alábbhagy az intravénás görcsoldó injekció hatására.

A vizelet kémiai vizsgálata

Ez az egyik leggyakrabban végzett laboratóriumi vizsgálat. Maga az eljárás, melynek során a vizeletet röviddel a mintavétel után kémiai vizsgálatnak vetik alá, egyszerű és teljesen fájdalommentes. A felderítendő betegségtől függően a mintavétel történhet reggel, közvetlenül az ébredés után vagy étkezés után is. Ahhoz, hogy a vizsgálat eredménye értékelhető legyen, a mintavételt gondos intim tisztálkodásnak kell megelőznie, a szappan használata azonban nem ajánlott.

A vizeletvizsgálat különféle eltéréseket mutathat ki. A vizelet fajsúlyának eltérése glukóz vagy fehérje jelenlétre utal, az előbbi gyakran a diabétesz jele. A pH-érték (savassági fok) lehetővé teszi az urátkő képződésnek és a húgyúti gyulladás kialakulásának kedvező vizeletminőség kimutatását csakúgy, mint a táplálkozási hibák következményeit. Ismétlődő fehérjevizelés (albuminúria) esetén, és ha a fehérje mennyisége meghaladja a kóros küszöbértéket, az artériás magas vérnyomást, súlyos veseelégtelenséget és szívelégtelenséget stb. jelez. Vérvizelésről (hematúria) akkor beszélünk, ha a vizeletben vörösvértestek találhatók. Nagy menynyiségben való jelenlétük legtöbbször valamilyen fertőzést, húgycsőpolipot, vesekövet, esetleg rosszindulatú daganatot jelez. A pyúria szó genny megjelenését jelzi a vizeletből. A vizeletben ki lehet mutatni veseelváltozásra utaló ún. cilindereket (henger alakú képződmények), a vesekövességre utaló kristályokat, a veseműködés minőségére utaló vagy a csontritkulás mértékét jelző ioneltérést és minden fertőzést előidéző kórokozót stb.

Forrás: Család és Egészség

Mi az anúria?

A vizeletürítés részleges vagy teljes megszűnése, melyet a húgyvezeték valamilyen szűkülete vagy elzáródása, a vese működési zavara, súlyos vérzés, baleset, műtét vagy szülés kiváltotta sokk, vagy heveny és nagy mértékű folyadékveszteség idézhet elő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?