Tünetek, amelyek kiégésre utalhatnak

kieges

Ha a munkával kapcsolatos stresszt nem jól kezeli, annak előbb-utóbb testi, mentális és kognitív következményei is lehetnek. Ha pedig már krónikus fizikai és érzelmi kimerültséggel küzd, akkor az úgynevezett burnout szindrómával, vagyis a kiégéssel van dolga. Mutatjuk, milyen panaszok alapján foghat gyanút.

A mikor az aktivitási szintje meghaladja az energiaszintet, akkor különösen nagy stressznek van kitéve. Ha pedig állandóan magas a stressz-szintje, kellemetlen tünetek sokasága ütheti fel a fejét, és elérheti a kiégés állapotát is, mivel mindent a saját egészsége és igényei elé helyezett  – mondta el a  Women’s Health-nek  Monica Vermani pszichológus. Mutatjuk, mit kell tudni erről a jelenségről.

Ezek az árulkodó tünetek

A kiégési tüneteket leginkább a munkahelyi stressz hozza ki, a panaszok azonban olyan erősek is lehetnek, hogy azok nemcsak a munkára, hanem az élet más területeire is kihathatnak. A kiégés leggyakoribb tünetei:

• álmatlanság, alvászavarok;

• izomfeszülés, gyakori nyak-, vállvagy fejfájás, esetleg migrén;

• emésztőrendszeri problémák, például émelygés, székrekedés, hasmenés, gyomorfájás, irritábilis bél szindróma (IBS);

• figyelemzavar, romló koncentrációs készségek, gyengülő kognitív teljesítmény;

• alacsony sikerélmény, tehetetlenség érzése, motivációhiány;

• elszigetelődés, visszahúzódás.

Kezeletlenül komoly baj lehet belőle

Fontos tudni, hogy ha nem tesz lépéseket a kiégés kezelése érdekében, akkor tünetei idővel fokozódnak majd. Ha pedig még ezek után is figyelmen kívül hagyja teste jelzéseit, akkor jó eséllyel számolnia kell az alábbi  súlyosabb következmények valamelyikével:

• rendszeres pánikrohamok;

• a munkateljesítmény csökkenése;

• látványos hízás vagy fogyás;

• a baráti és családi kapcsolatok megromlása; • alacsony immunitás.

Ha pedig tényleg nagyon hosszú ideig kezeletlenül hagyjuk a kiégést, akkor az más pszichiátriai rendellenességekké és betegségekké, például klinikai depresszióvá alakulhat át. Ebben az esetben jelentősen  megnő az öngyilkosság kockázata is. Nem árt tehát komolyan venni ezt a problémát, és minél előbb segítséget kérni a leküzdéséhez – nincs rajta semmi szégyellnivaló.

(hazipatika)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?