A tv-műsorok ártanak a memóriának
A talkshow-k, szappanoperák rendszeres „fogyasztása” kimutatható módon árt az idősödő nők kognitív képességeinek – állapította meg a New York-i székhelyű Brooklyn College által végzett vizsgálat.
TUDTA?
A talkshow-k, szappanoperák rendszeres „fogyasztása” kimutatható módon árt az idősödő nők kognitív képességeinek – állapította meg a New York-i székhelyű Brooklyn College által végzett vizsgálat. A 70–79 esztendős talkshow-fogyasztó hölgyeknél a memóriazavarok kialakulásának kockázata 7,3%-kal magasabb. A rendszeresen szappanoperákat néző idős nőknél ez 13,5%-ra emelkedik. Egyelőre tisztázandó, hogy az alacsony színvonalú tv-műsorok preferenciája a memóriazavarok oka vagy következménye.
Macskadorombolás csontritkulásra
Sokan tudják, milyen kellemes és ellazító érzés, amikor egy macska dorombolva az ölünkben ül. A test melege, a hang és a vibráció azonnal az otthonosság és a kényelem érzetét kelti. A 25-50 Hz rezgéstartományban zajló vibráció azonban fizikai hatást is gyakorolhat szervezetünkre: serkenti a csontképződést. A belga Leuveni Egyetemen kísérleti személyek hat hónapon át vibráló lemezen végeztek gimnasztikagyakorlatokat. A mérések szerint csontsűrűségük a „kezelés” hatására nőtt, míg a vibrációt nélkülöző kontrollcsoportban ez a hatás nem volt kimutatható. Ezt a felismerést a jövőben terápiás céllal is fogják végezni. A macska terapeuta: dorombolásával megelőzhetjük a csontritkulást, hatására normalizálódhat a vegetatív idegrendszer működése, a szervezet kevésbé reagál a stresszre, csökken a vérnyomás.
Hipnózissal enyhíthető a bélpanasz
Hasmenés, felfúvódás, bélgörcsök – ezek a panaszok az európai lakosság kb. 10%-át kínozzák mindennap. Ők az irritábilis bélszindróma áldozatai. Ennek a kellemetlen tünetekkel járó funkcionális bélbetegségnek az okait egyelőre nem sikerült kideríteni, éppen ezért nem könnyű a kezelése sem. Az orvos általában görcsoldókat, fájdalomcsillapítókat ír fel betegének, panaszaitól függően. A növényi hatóanyagok (tea) is hatásosak, és a kezelést kiegészítheti pszichoterápia. Létezik azonban más megközelítés is. A Manchesteri Egyetem kutató orvosai megállapították, hogy hipnoterápiával szép eredményeket lehet elérni a panaszok enyhítésében. Egy klinikai kísérlet keretében 250 IBS-ben szenvedő beteget kétszer egy órán át hipnózisban tartottak. Az ülések alatt a pácienseknek elmagyarázták, hogy feltételezhetően mi okozza panaszaikat. A hipnózis során megtanulták pozitívan befolyásolni bélműködésüket. 70%-uknál a kezelés sikeres volt. Életminőségük jelentősen javult.
Fülzúgás – a fogak is okozhatják
Amin a kívülállók csak mosolyognak vagy értetlenkednek, az érintetteknek valóságos kínszenvedés. A fülzúgás – orvosi nevén tinnitusz – áldozatait akár az őrületbe is kergetheti a folyamatos sípolás, zúgás olyan erős lehet, hogy a beteg pillanatig sem képes lazítani vagy munkájára, feladataira összpontosítani. A kórokokat a mai napig nem sikerült egyértelműen kideríteni. Gyakran a szakorvos is tanácstalan, ha fülzúgós páciens fordul hozzá segítségért. Ha a panaszok hátterében nincs szervi elváltozás, érdemes felkeresni a fogorvost is. A rágóizmok erős tónusa, esetenként görcsös állapota is képes kiváltani a fülzúgást. Ha valaki erős stresszhatás alatt áll, öntudatlanul is összeszorítja és éjjel is csikorgatja a fogait. Ez erőteljesen megterheli az érintett izmokat és az állkapocs ízületét. Minden érintett maga is kipróbálhatja, hogy panaszai hátterében ilyen jellegű fogászati természetű okok állnak-e. Erre a tényállásra utalhat, ha a fülzúgás intenzitása változik ásításra vagy szájtátásra, az állkapocs előre-hátra mozgatására, vagy akkor, ha a panaszok röviddel a fogászati vagy szájsebészeti kezelés után jelentkeztek először. (term)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.