TUDTA?

Az antidepresszáns alacsony hatása
Egy klinikai adatokat elemző vizsgálat szerint az antidepreszszánsok szedése a legtöbb beteg számára nem sok tényleges előnynyel jár.

Az antidepresszáns alacsony hatása

Egy klinikai adatokat elemző vizsgálat szerint az antidepreszszánsok szedése a legtöbb beteg számára nem sok tényleges előnynyel jár. A Hull-egyetem kutatói 47 klinikai kísérlet eredményeit tekintették át, és megállapították, hogy az antidepresszánsok valójában csak a súlyos depresszióval küszködők egy kis csoportjának segít. A két legnépszerűbb hangulatjavító gyártója azonban nem ért egyet az eredménnyel. A kutatók elfogadják, hogy sokan azt hiszik, segít nekik a gyógyszer, de állítják, hogy ez lehet placebó-hatás is, amikor az emberek azért érzik jobban magukat, mert azt hiszik, a gyógyszertől javult az állapotuk. A szakemberek állítják, hogy az emberek túlzott mértékben támaszkodnak a hangulatjavítókra, amikor pedig más megoldás is létezik. A beszédterápia és a testmozgás, valamint más kezelések igen hatásosak depresszió esetén. A kutatók felhívják azonban az antidepresszánsokat szedők figyelmét, hogy orvosi ellenőrzés nélkül, önkényesen senki se hagyja abba a gyógyszer szedését.

Az alvászavar és az agyi érkatasztrófa

Az obstruktív (elzáródásos) alvási apnoe (lélegzetkimaradás) egy alvászavar, melyre a hangos, minden testhelyzetben jelentkező horkolás, gyakori felhorkantások jellemzők. A kóros éjszakai légzés okozta rosszalvás másnap rendkívüli álmossághoz, fáradtsághoz vezet. A betegek koncentrálóképessége csökken, feledékennyé és lehangolttá válnak, teljesítményük csökken. Az alvászavar leghatékonyabb kezelési módja a folyamatos pozitív légúti nyomás biztosítása. Ennek érdekében a beteg alvás közben egy maszkot visel, melyen keresztül egy gép folyamatosan levegőt juttat a légutakba, így biztosítva alvás közben a szabad légáramlást. Egy újabb kutatási eredmény szerint a megelőzően agyi keringészavart (stroke-ot) elszenvedett, obstruktív alvási apnoes betegek várható élettartama rövidebb, mint alvászavar nélkül élő betegtársaiké. Az alvási apnoe gyakran fordul elő stroke betegeknél. Most svéd kutatók azt vizsgálták, mennyire befolyásolja az alvászavar a stroke betegek életkilátásait. Vizsgálatukban 132, stroke miatt rehabilitációs kezelésben részesülő betegnél végeztek el alvási apnoe tesztet, a keringészavar után átlagosan 23 nappal.

Korán jön a kullancsveszély

A kora tavaszi, enyhébb időjárás hatására már megjelentek a zöld területeken a kullancsok, ami azért jelent veszélyforrást, mert a paraziták 20–50 százaléka Lyme-kórral fertőzött, és minden ezredik a kullancsencephalitis kórokozóját hordozza. A kullancsok közel 300-féle betegséget terjesztenek, ezek közül az emberre legveszélyesebb a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás – a kullancsencephalitis – és a Lyme-kór. A kullancsencephalitis megelőzhető védőoltással, ami az erdőben, vagy a veszélyeztetett helyen dolgozók számára különösen fontos. A kullancsok 20–50 százaléka fertőzött, így nagy az esélye, hogy a kullancscsípés fertőzéssel jár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?