TUDTA?

Őssejt a cukorbetegség kezeléséhez
Belga kutatók egereken végzett kísérleteik során felfedeztek egy olyan őssejtet, mely képes pótolni az elpusztult inzulint termelő béta-sejteket – írja a Medipress.

Őssejt a cukorbetegség kezeléséhez

Belga kutatók egereken végzett kísérleteik során felfedeztek egy olyan őssejtet, mely képes pótolni az elpusztult inzulint termelő béta-sejteket – írja a Medipress. Az 1-es típusú cukorbetegség esetében az inzulint termelő béta-sejtek elvesztése miatt emelkedik a vércukorszint, ugyanis a szervezetben az inzulin a felelős a vércukorszint csökkentéséért. Korábbi kutatások során már felvetődött annak a lehetősége, hogy valószínűleg vannak még a hasnyálmirigyben őssejtek a megszületés után is, azonban eddig nem sikerült ezeket azonosítani. A béta sejtek korábban megfigyelt regenerációja, valamint a sejtek számának normál körülmények között is elérhető növekedése is azt sugallta, hogy valamilyen, már elkötelezett őssejt lehet az újonnan kialakuló sejtek forrása. Géncímkézés segítségével a kutatók megállapították, hogy az újonnan kialakult sejtek olyan embrionális elkötelezett őssejtekből (progenitor sejtekből) származnak, melyek Neurogenin 3-at (Ngn3) termelnek. Úgy tűnik, hogy a béta-sejtek termeléséhez nélkülözhetetlen ennek a génnek az aktivitása.

Korábban indul a pollenszezon

Az enyhe időjárás miatt korábban érkezett a pollenszezon, néhol ugyanis már virágzik a mogyoró és az éger, és bár ezek légköri koncentrációja még többnyire alacsony, a virágporokra, fűfélékre érzékenyek készülhetnek az első tavaszi allergiás tünetekre. A „pollentámadás” egyébként általában március közepén jelentkezik először, márciusban-áprilisban a fák, májusban-júniusban a füvek, júliusban a gyomnövények, augusztusban pedig a parlagfű a felelős a legtöbb allergiás panaszért. A szakemberek véleménye szerint bár még nincs jelentősebb pollenmennyiség a levegőben, az erre érzékeny betegeknek ajánlott felkészülniük a kellemetlen tünetek jelentkezésére.

Spermagyilkos a mobiltelefon?

Minél többet használja egy férfi a maroktelefonját, annál kisebb a spermaszáma és annál több a rendellenes ondósejtje – mutatták ki, de nem bizonyító erővel amerikai kutatók. A Clevelandi Klinikán 361 férfit vizsgáltak meg a szakemberek, olyan pácienseket, akik egy év során látogattak el a mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó intézetbe. Kiderült, hogy azoknál a férfiaknál, akik naponta négy óránál többet használják a mobiltelefont, a legkisebb az átlagos spermaszám, és a legkevesebb a normális, életképes ondósejt. Ám a kutatók rámutattak, hogy az összefüggésre egyelőre nincs perdöntő tudományos bizonyíték, ezért további kutatások szükségesek. A kutatók úgy sejtik, hogy a mobiltelefonokból sugárzó elektromágneses energia károsan hat a szövetekre, például rombolja a génállományt.

Ne vigyük túlzásba a nagytakarítást

Zene a takarítástól vonakodók füleinek, amit a Saint Louis-egyetem szakemberei ajánlanak: ne vigyük túlzásba a tavaszi nagytakarítást, mert lehet, hogy többet ártunk vele, mint használunk. Tegyük fel magunknak a kérdést: mennyire fertőzött, szennyezett a lakásunk? Ha csak hétköznapi porról-piszokról van szó, töröljük le a port, porszívózzunk, és töröljük át a felületeket meleg mosószeres vízzel, ami a legtöbb kórokozót elpusztítja. Ezután vegyük sorra a konyhapultot és a fürdőszobát. Itt szükség lehet egy kis hígított klórtartalmú szerre is, hogy a szalmonella- és staphylococcus-baktériumokat is elpusztítsuk. Egyébként mossunk gyakran kezet. A klóros tisztítószereket ne használjuk tömény formájukban, mindig 1:9 arányban hígítva. Permetezzük be vele a felületet, és hagyjuk hatni fél órán át, majd töröljük le. A közönséges ecet kiváló tisztító- és fertőtlenítőszer, ráadásul környezetbarát is. Ha keverjük a különféle tisztítószereket, akár mérges klórgázt is fejleszthetünk otthon. Ajánlatos a gumikesztyű viselése, hogy bőrünket óvjuk. És a legfontosabb, a tisztítószereket mindig eredeti flakonjukban tároljuk, és vigyázzunk, hogy még véletlenül se kerüljenek gyermek keze ügyébe. (Medipress, MTI-Panoráma)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?