Tudnivalók a sarokápolásról

sarok k

Egy felnőtt ember bőre mintegy 1,5–1,8 négyzetméter, tömege 10–12 kilogramm között mozog – így a legnagyobb szervünk. Fő feladata, hogy megóvja szervezetünket a külső behatásoktól.

Három rétege – bőralja, irha, felhám – közül az utóbbi a legfelső. A felhámon (epidermis) belül szintén több réteg különíthető el. Alaprétege állítja elő az újabb és újabb sejteket, amelyek a bőrfelszín felé vándorolva mind messzebb kerülnek a hám alatt lévő táplálékforrásuktól, az irhától. Ezért fokozatosan elhalnak, majd szaruréteg képződik belőlük, ami normál esetben előbb-utóbb lekopik – időnként azonban az elhalt szarusejtekből kialakuló réteg megvastagodik: ilyenkor beszélünk bőrkeményedésről. Tulajdonképpen egy alapvetően hasznos folyamatról van szó, hiszen ott alakul ki bőrkeményedés, ahol a bőr túlzott igénybevételnek van kitéve, vagyis a szervezet ilyen módon védekezik a külső behatások ellen. Éppen ezért a keményedés legtöbbször ott jelenik meg, ahol folyamatosan vagy gyakran éri valamilyen inger, például nyomás vagy dörzsölés. Ilyen terület lehet például a tenyér vagy a talp. Az evezősöknél, kajak-kenusoknál, tornászoknál, súlyemelőknél stb. a tenyéren alakulhatnak ki bütykök a túlzott igénybevétel következtében, de okozhatja ezeket fizikai munka is (mondjuk a hobbiként űzött kertészkedés.)

A talpon kialakuló bőrkeményedés is a fizikai irritációnak tudható be. Okozhatja a testsúlynövekedés okozta terhelés, például kismamáknál, vagy akár egy nem megfelelően kiválasztott lábbeli is. Akinek a talpán, sarkán sokszor megkeményedik a bőr, annak érdemes esténként rendszeresen lábfürdőt vennie.

A meleg víz felpuhítja a bőrt, amelyről így horzsakővel vagy reszelővel könnyebb eltávolítani a bőrkeményedéseket. Végül pedig léteznek olyan készítmények, amelyeket kifejezetten a sarok és a talp bőrének ápolására, puhítására fejlesztettek ki. Amikor választunk ezek közül a termékek közül, egy szempontot mindenképpen érdemes szem előtt tartani. Előfordulhat, hogy a sarkunkon lévő, elszarusodott bőr annyira megvastagodik, hogy merev lesz és éppen ezért berepedezik. Ez nem csupán esztétikai probléma, hanem fájdalmat is okozhat, ha a repedések elérik az idegeket is tartalmazó réteget. Ezenfelül pedig a résekbe különböző kórokozók (baktériumok, gombák) kerülhetnek be és szaporodhatnak el, ami komoly fájdalommal járó gyulladást okozhat. Éppen ezért a lábápoláshoz érdemes antiszeptikus (vagyis a kórokozókat elpusztító) készítményt választani.

(Gyógyhír Magazin)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?