Táplálkozási zavar, amit a túlzásba vitt edzés jellemez. Fordított anorexiának is nevezik. Elsősorban a férfiakat érinti. Aki ebben a lelki zavarban szenved, rendszerint alacsony, vézna, fejletlen, ezért órákat tölt a konditeremben, és testét rendkívüli módon leterheli. Minden alkalmat kihasznál arra, hogy izmait fejlessze.
Tudja, mi a bigorexia?
Vajon hol van a határ az egészséges életmód és a lelki zavar között? Ott, amikor a sport és az izomfejlesztésre való törekvés károsítja az egészséget, ha az ember akkor is edz, amikor beteg, különféle izomnövesztő készítményt szed, és a tiltott szerektől sem riad vissza.
Sokat sportol és sok fehérjét fogyaszt
A bigorexiában szenvedő úgy állítja össze étrendjét, hogy nőjön az izomtömege, s arra törekszik, hogy olyan teste legyen, mint a férfimagazinok címlapján szereplőknek. A túl sok edzés, a túlzott protein-, anabolikum- vagy szteroidfogyasztás veszélyezteti az egészséget. A profi testépítők 20 százaléka a kutatások szerint ebben a lelki zavarban szenved.
Az a legfontosabb, hogy a gyereknek egészséges önbizalma legyen, hogy tudatában legyen értékeinek.
Hogyan ismerjük fel?
Számára legfontosabb az edzés. Minden más mellékes. Nincs elég önbizalma. Még akkor is edz, amikor beteg. Sok izomnövesztő készítményt szed, néha tiltott szereket is. Állandóan olyan ételek után kutat, amelyek sok fehérjét és zsírt tartalmaznak.
A gyermekkorba nyúlik vissza
Kevés embernek van tökéletes alakja. A bigorexia kialakulásának gyökere a gyerekkorba nyúlik vissza. Nem ritka, hogy az önbizalomhiány és a saját test elutasítása öröklődik. Az ilyen ember azt gondolja, hogy értéktelen, hogy tökéletesítenie kell a testét, növelni az erejét, hogy értékes legyen. Kulcsfontosságú szerepet játszanak a szülők. Az a legfontosabb, hogy a gyereknek egészséges önbizalma legyen, hogy tudatában legyen értékeinek.
Következmények
A túl sok edzés elsősorban a mozgásszerveket, a vesét és az emésztőrendszert károsítja, munkahelyi és családi problémákat, anyagi gondokat, szociális elszigeteltséget és túlsúlyt vált ki.
Van kiút?
Nem könnyű megtalálnak, de nem lehetetlen. Az a legfontosabb, hogy az ember felismerje lelki zavarát. Ezt segíti a családi és a munkahelyi problémák megjelenése. A türelem és a környezet megértése fontos szerepet játszik a kezelés folytatásában. A pszichoterapeuta segíthet abban, hogy rávezesse a beteget a helyes viselkedésre, és ezzel olyan szokások alakulnak ki, amelyek megváltoztatják az ember életmódját.
(dokt-k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.