Törékeny női csontok

Világszerte népbetegségnek számít a csontritkulás. Előfordulása nőknél gyakoribb, általában a középkorúaknál, majd a változó kor utáni években jelentkezik, ismételt csonttöréssel. A csonttömeg olyan alacsony szintre csökken, hogy nem marad fenn a csontváz szerkezeti épsége.

Sajnos, minden harmadik, 50 éven felüli nőnek számolnia kell azzal, hogy élete hátralevő részében csontritkulásból eredő csonttörést szenvedhet. A Nemzetközi Oszteoporózis Alapítvány felmérése szerint a világon 150 millió ember életét keseríti meg, s minden harmadik nő és nyolcadik férfi alkar-, csigolya- és csípőtáji törése a csontritkulás következménye. A leggyakoribb csigolyatörés rendszerint észrevétlen marad. Az érintettek leggyakrabban hát- és gerincfájdalmat éreznek, másodlagosan jelentkezhet a mellkas, vagy a végtagok fájdalma is. A csigolyatörésre gyakran csak az egyre szembeötlőbb görbe hát és a testmagasság csökkenése hívja fel a figyelmet. Ennek kivédhetetlen következménye a mozgáskorlátozottság éppúgy, mint az életminőség-romlás. Köztudott, hogy a korai diagnózis és az azonnali kezelés rendkívül nagy jelentőségű, mivel az első törés után 7–12-szeresére nő az újabb csigolya-, és kétszeresére a csípőtáji törés kockázata, sőt, a legújabb felmérések szerint a csonttörés jelentősen növeli a halálozás kockázatát is. – Annak ellenére, hogy a betegség szakszerű kezelése, a betegek korszerű ellátása érdekében oszteoporózis központok alakultak országszerte, a betegek 50 százaléka nem tartja be az orvos utasításait, sőt, 20 százalékuk nem váltja ki a gyógyszert sem. A csontritkulást megelőző oszteopéniában szenvedőkre szintén a fegyelmezetlenség a jellemző – ismertette a tényeket dr. Juraj Payer professzor. A hazai szakértők kevésnek tartják a diagnosztizált betegek (64 332) számát, hiszen az országban több mint 820 ezer nő idősebb 50 évesnél. Számításaik szerint posztmenopauzális csontritkulásban feltételezhetően majdnem 160 ezren szenvednek, oszteopéniában pedig 230 ezren. Ennek ellenére csupán 50 447 csontritkulásban szenvedő vállalja a hatékony gyógyszeres kezelést, majd 14 ezren menet közben abbahagyták a gyógyszer szedését.

Egyszerű vizsgálat, korszerű orvosság

Míg valaha röntgenvizsgálattal – rendszerint késői stádiumában – lehetett csak igazolni a csontritkulás diagnózisát, ma korszerű műszeres eljárással, (osteodensitometria), csontsűrűség-vizsgálattal állapítható meg. A korai szűréssel és diagnosztizálással, valamint az idejében megkezdett kezeléssel nemcsak késleltethető, hanem meg is előzhető a betegség kialakulása.

– Sajnos, a betegekkel közölnünk kell, hogy nem várható gyors eredmény, a gyógyulás több évig is eltart. Függetlenül attól, hogy naponta vagy hetente egyszer szedik a gyógyszert, vállalniuk kell az ezzel járó kellemetlenséget. Ugyanis reggel éhgyomorra kell bevenni, visszafeküdni tilos, fél órán át állniuk, járniuk kell. Kutatásaink igazolták, hogy emiatt az év folyamán a naponta gyógyszert szedők 80, a hetente szedők 60 százaléka megszakítja a kezelést. Ezért örülünk annak, hogy április 1-jétől olyan új hatékony orvosságot adhatunk a csontritkulásos betegeknek, amelyet csak havonta egyszer kell bevenniük. Készítettünk egy felmérést, amelyből kiderül, hogy a megkérdezettek 71 százaléka előnyben részesítené a havi egyszeri gyógyszerszedést – tudatta dr. Zdenko Killinger belgyógyász, a pozsonyi oszteoporózis központ vezetője.

A kezeléssel kapcsolatos tudnivalókról az ingyenes 0800500943-as telefonszámon is tájékozódni lehet.

Kockázati tényezők

Családi hajlam, alacsony termet, gyermekkori alultápláltság, kalciumszegény táplálkozás, korai menopauza, a méh eltávolítása, ülő életmód, alkohol, dohányzás, koffein, fokozott pajzsmirigyműködés, szteroid-gyógyszerek.

Jellemző tünetek

Hát- és derékfájdalom, melynek hátterében a csigolyák összenyomódása, esetleg törése áll.

Típusos törések a csigolyákon, a csuklón, alkaron, csípőtájon.

Idejében történő szűrés és korai diagnosztizálás. A fizikai aktivitás kedvezően befolyásolja a csont ásványianyag-tartalmának növekedését, a csonttömeg kialakulását. A mozgáson kívül a megelőzésben komoly szerepe van a helyes táplálkozásnak, a kalcium- és fehérjedús étrendnek, a D-vitamin megfelelő mennyiségének. (péterfi)

Változókor utáni csontritkulás

Nőknél a változó korban és azt követően a női nemi hormon - ösztrogén – szintjének csökkenése felgyorsítja a csontvesztés folyamatát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?